2019 Kira Zammı Neye Göre Hesaplanacak?

Borçlar Kanunu kapsamında kira sözleşmesi dolan ve kira sözleşmesini iptal etmeyen kişilerin kira sözleşmeleri yenilenirken ev sahibinin kiraya zam hakkı ortaya çıkıyor. Konut kira sözleşmelerinde kira zam oranı için sınırlama uygulanırken işyeri kira sözleşmesi zam oranı için sözleşme serbestisi uygulanıyor. Yani işyeri sahipleri diledikleri oranda zam yapma hakkına sahip oluyor. Konut kira zam oranı için ise Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 12 aylık ÜFE ortalaması temel alınarak hesaplama yapılıyor. Peki, 2019’da kira zammı neye göre hesaplanacak?

Yeni Ekonomi Paketi Kira Artış Oranı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Paketi ile kiracıların uzun zamandır şikayetçi oldukları kira artış oranı hakkında da yeni düzenlemeye gidildi. Sürekli olarak yükselen döviz kurları nedeni ile kiracıların mağdur olmalarının önüne geçmek adına Bakanlık kira artış oranının ÜFE üzerinden değil de TÜFE üzerinden hesaplanmasına karar verdi. Bakanlık tarafından açıklanan programda kira artış oranı için “Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru veya emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir.” İfadelerine yer verildi.

TÜFE İle Daha Düşük Kira Zammı Yapılacak

Yapılan açıklama ile artık TÜFE üzerinden kira zammı hesaplaması yapılacağı duyurulmuş oldu. Bu da kiracıların cebinden artık daha az para çıkması anlamına gelecek. Çünkü ÜFE ile kıyaslandığında TÜFE oranları çok daha düşük rakamlarla sınırlı kalıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz