Kiracı Aidatı Ödemezse Ev Sahibi Mi Öder?

Apartman içerisinde uyulması gereken kurallar Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında ele alınmaktadır. Bunlar arasında yer alanlardan biride apartman aidatı yapılması için uygulanan kurallardır. Bina içerisinde yer alan her kat maliki belirlenen oranda aidat ödemekle yükümlüdür. Peki, kirada olan evin aidatı kim tarafından ödenir, kiracı aidatı ödemezse ev sahibi mi öder?

Aidatı Ev Sahibi Mi, Kiracı Mı Öder?

Binada aidat ödeme yükümlülüğü kat maliklerinin kendisidir. Yani aidat ödeme yükümlülüğü ev sahibinin kendisine aittir. Ancak aidat tutarı taşınmazın kullanımı için alındığından dolayı kiracının kiralama süresi boyunca aidatı kendisinin ödemesi gerekir. Ancak bu durumun kira sözleşmesi içerisinde mutlaka ayrı bir madde olarak yer alması ve aidat ödeme yükümlülüğünün kiracının kendisine ait olduğunun yazılması ev sahibinin hakkını koruyabilmesi açısından önemlidir.

Kiracının Ödemediği Aidatı Ev Sahibi Öder Mi?

Kira sözleşmesinde bina aidatı ile ilgili olarak herhangi bir madde konulmadıysa bu durumda bina yönetimi direkt olarak aidat tutarını direkt olarak ev sahibinin kendisinden isteme hakkına sahiptir. Ancak kira sözleşmesine böyle bir madde konulduysa bu durumda bina yönetimi aidatın tahsili için direkt olarak kiracıya icra takibi başlatma hakkına sahiptir. Bina aidatı ödeme yükümlülüğü ev sahibinin kendisine ait olup evini kiraya vermesi bu yükümlülüğü ortadan kaldırmaz. Aidat ödeme yükümlülüğü ev sahibinin kendisine aittir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz