Kiracı Evden Çıkmadan Ne Kadar Önce Haber Vermelidir?

 

Taşınmaz kiralamaları için tarafların sonradan oluşabilecek anlaşmazlıkları çözebilmek için mutlaka kiralama işleminin başında kira sözleşmesi düzenlenmesi çok önemlidir.
Kira sözleşmeleri belirli süreli olarak düzenlenmekte olup belirlenen sürenin sonunda kira sözleşmesi yenilenmezse kendiliğinden sona ermiş olarak kabul edilir. Ancak süre dolmasına rağmen kiralama işleminin devam etmesi durumunda kira sözleşmesi belirsiz süreli sözleşme durumuna döner ve devam eder. Peki, kiracı evden çıkmadan ne kadar önce haber vermelidir?

Kiracının Evden Çıkacak Olması Durumunda Ne Kadar Önce Haber Vermekle Yükümlüdür?

 

 

Belirsiz süreli kira sözleşmesi ile gerçekleşen kiralama işlemlerinde kiracının 6 aylık kiralama döneminin sonu için mutlaka 3 aylık fesih bildirim süresine uyarak feshetme hakkına sahiptir.

Kiralama sözleşmesi devam etmesine rağmen tarafların kiralamaya devam etmelerini imkânsız hale getiren haklı sebeplerin ortaya çıkması durumunda kira sözleşmesi bu süre beklenmeden feshedilebilir. Örneğin kiralanan mülkün kiracı tarafından kullanılamaz hale gelmesi, taşınmazın elektrik ve su gibi elzem ihtiyaçları karşılayamaması ya da kiralayanın vefat etmesi gibi durumlarda haklı sebepler ortaya çıkar.

Kira Sözleşmesinin Bildirim Yolu İle Feshi

 

Kira sözleşmesinin sona ereceği tarihin yazılı olduğu kira sözleşmelerinde bu tarihin dolmasına en az 15 gün kala kiracının sözleşmeyi yenilemeyeceğini yazılı olarak ev sahibine bildirmesi zorunludur. Eğer sözleşme iptal edilmezse aynı şekilde devam ettiği kabul edilir ve kira sözleşmesi otomatik olarak uzamış sayılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz