2017 Kiracı Hakları 

Kiralama işlemlerinde imzalanan kira sözleşmeleri hem kiracıya hem de kiraya verene belirli sorumluluklar yüklerken aynı zamanda belirli haklar da vermektedir. İmzalanan bu sözleşmenin ardından her iki tarafında sözleşmeye uyması gerekiyor. Yine hem kiracının hem de kiralayanın yasalarla korunan belirli hakları bulunmaktadır. Peki, kiracının yasal hakları nelerdir?

2017 Yılında Kiracıların Yasal Hakları Nelerdir?

Kiracılara tanınan haklar Borçlar Kanunu içerisinde yer alan kira sözleşmesi bölümünde düzenlenmekte olup bu sözleşme kapsamında kiracılara tanınan yasal haklar şunlardır:

•İmzalanan kira sözleşmesi sonuna kadar ev sahibinin kiracıyı çıkarması kesinlikle söz konusu değildir. Bu süre kira sözleşmesinin imzalanmasını takip eden 1 sene olarak kabul edilir. Yine bitmesine 1 ay kala sözleşme resmi olarak feshedilmezse kira kontratı otomatik olarak yenilenmiş sayılır.

•Kiracının kiraladığı taşınmazda bir ayıp bulunması durumunda kiraya verenden bu ayıbı gidermesini isteme hakkına sahiptir. Bu ayıbın ev sahibi tarafından giderilmemesi durumunda kiracının bu ayıbı gidermek için harcadığı tutarı kira bedelinden düşmesi hakkına sahiptir.

•Kiraya verenin hakkında hiçbir zarar kaybı yaşanmaması durumunda kiralayan kişinin kendi kiralama hakkının bir bölümünü ya da tamamını başkasına kiraya vermeye ya da kira hakkını devretmesine izin verilmektedir.

•Kira kontratı süresi dolmamasına rağmen kiracının evin kullanıma engel sorunları olduğunu kanıtlayabilmesi durumunda konuttan çıkma hakkı bulunmaktadır.
•Taşınmaz tahliyesinde kiracı kontratta belirtilen şartlara uygun olarak taşınmazı boşaltması durumunda depozitosunu geri alabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz