Kiracı Hangi Masrafları Öder, Hangi Masrafları Kiradan Düşer?

Ev sahipleri ile kiracıların en sık karşı karşıya gelmelerinin nedenlerinden biri de yaşanan masraf tartışmalarıdır. Özellikle de kiralanan taşınmaz üzerinde yapılan tadilatların masrafları konusunda sık sık iki taraf arasında masrafları kimin ödeyeceği konusunda tartışmalar yaşanabiliyor. Peki, kiracı hangi masrafları öder, hangi masrafları kiradan düşer?

Kiracılar Hangi Masrafları Kiradan Düşebilir?

  • Apartmanın kendisinden kaynaklanan sorunların giderilmesi amacı ile yapılan masraflar,
  • Dış cephe kaplaması, boya, üst komşudan kaynaklanan sızıntı nedeni ile zorunlu olarak yapılan masraflar ev sahibi tarafından ödenmelidir.
  • Eve taşınmadan önce kiracı tarafından belirtilen ve ev sahibi tarafından kabul edilen zorunlu tadilatlar anlaşmaya bağlı olarak ya ev sahibi tarafından ödenir ya da kiracı tarafından ödenerek kiralama bedelinden düşülür.
  • Kombi, su tesisatı ve elektrik tesisatı gibi taşınmaza ait olan demirbaşlarda yaşanan arızaların tamir edilmesi hususunda sorumlulukta ev sahibine aittir. Ev sahibinin bunları tamir ettirmeme ya da tamir bedelini ödememe gibi bir hakkı yoktur ve kiracı bu tip anlaşmazlıklarda dava açma hakkına sahiptir.

Kiracılar Hangi Masrafları Öder?

  • Keyfi olarak yapılan her türlü tadilat ve boya işleminin masrafı kiracının kendi yükümlülüğü altındadır. Örneğin kiralanan taşınmaza cam balkon yaptırmak, banyoya duşakabin yaptırmak ya da camları pimapen ile değiştirmek zorunlu olarak yapılan işlemler olmadığı için ev sahibinin bunları ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz