Kiracı İle Kira Sözleşmesi İmzalanmazsa Ne Olur?

Ev sahibi ile kiracı arasında kiralanan taşınmazın kullanım hakları ve şartları gibi koşulları belirlemek üzere kira sözleşmesi imzalanmaktadır. Konut ve işyeri başta olmak üzere her türlü taşınmazın kiraya verilmesinde kira sözleşmesi düzenlenebilmektedir. Ancak kira sözleşmesi yapılması yasal bir zorunluluk değildir. Peki, kiracı ile kira sözleşmesi imzalanmazsa ne olur?

Kira Sözleşmesi Noterde Mi Düzenlenir?

Kira sözleşmeleri hem ev sahiplerinin hem de kiracıların birbirlerine karşı olan sorumluluklarını ve vermiş oldukları sözleri kayıt altına alması açısından son derece önemlidir. Atılan imzalar ile her iki tarafından belirli bir sorumluluk altına girmesini sağlar. Ancak kira sözleşmesi imzalanması zorunlu değildir. Yine kira sözleşmesinin noterde hazırlanması zorunluluğu da bulunmamaktadır. Böyle bir zorunluluk bulunmamasına rağmen noter onaylı kira sözleşmeleri itiraza yer bırakmayacak şekilde hazırlanmaları nedeni ile tercih edilmelidir.

Kiracı İle Kontrat Yapılmazsa Ne Olur?

Kira kontratı imzalanması yasal bir zorunluluk değil ancak ileride yaşanabilecek olası sorunlarda bu kontratta yazan maddeler ile kişilerin haklarını korumalarını sağlaması nedeniyle mutlaka imzalanması gerekiyor. Söz ile yapılan anlaşmalarda kişinin kendisine verilen taahhütleri kanıtlaması nerede ise imkânsız olarak görülürken yazılı yapılan anlaşmalarda kişi vermiş olduğu sözü imza atarak kabul ettiği için hak aranması çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Kiracının depozito tutarı, kira bedeli, kira yatırma tarihi gibi pek çok önemli bilgiye yer verilmesi nedeni ile mutlaka kira sözleşmesi düzenlenmesi öneriliyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz