Kiralama süresi boyunca bedelini ödemekle yükümlü olan kiracı, ödeme zamanı ve kira bedelini mülk sahibi ile yapılan sözleşme ile belirtmektedir.Aksi bir sözleşme ve yerel âdet

Kiracı kira bedelini ne kadar süre  geciktirebilir?
Kiracı kiraladığı mülkün bedelini kiraladığı süre boyunca ödeme sorumluluğunu alır .
Kirayı geciktirme süresi ne kadardır?
Kiralama süresi boyunca bedelini ödemekle yükümlü olan kiracı, ödeme zamanı ve kira bedelini mülk sahibi ile yapılan sözleşme ile  belirtmektedir.
Aksi bir  sözleşme ve yerel âdet olmadığı sürece, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemek zorundadır.
Peki kiracı, kirayı belirtilen süreden geç bir tarihte ödeme hakkına sahip mi? Kiracı ödemeyi ne kadar geciktirebilir?
Kanunen kiracı, kiraladığı mülkün tesliminden itibaren geçerli olan kira bedelini veya diğer gideri ödeme borcunu yerine getirmezse, mülk sahibi,  kiracıya yazılı olarak belirtilen bir süre verip, bu sürede de borcunu ödememe halinde, sözleşmeyi fesh etme  hakkına sahiptir.
Kiracıya verilen süre on gün olmakla birlikte, bu süre konut  ve çatılı iş yerlerinde en az otuz güne çıkabiliyor. Bu sürenin başlangıcı, kiracıya yapılan yazılı ihtarın yapıldığı  tarihtir. Ve süreç bu tarihten itibaren başlar.
Kiracı, bir yıldan kısa süreli olan sözleşmelerde kira süresi içinde; bir yıl ve bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde ise bir kira yılı veya bir kira yılını aşan süre içinde kira bedelini ödemediği için kendisine yazılı olarak iki haklı ihtarda bulunulmasına sebep olmuşsa kiralayan, kira süresinin ve bir yıldan uzun süreli kiralarda ihtarların yapıldığı kira yılının bitiminden başlayarak bir ay içinde, dava yoluyla kira sözleşmesini sona erdirme hakkına sahiptir.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.