Kiracı Seçerken Ayrımcılık Yapan Ev Sahipleri Yandı!

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) kiracılar lehine emsal bir karara imza attı. Dul olmasını gerekçe göstererek bir kadına evini kiraya vermeyen ev sahibi ve emlakçıya para cezası yağdı. Ev sahibi 2 bin lira ceza alırken emlakçıya da bin lira ayrımcılık yasasını ihlal ettikleri gerekçesi ile para cezası verildi.

Bekâra Ev Vermeyen Nereye Şikâyet Edilir?

Günümüzde ev sahipleri tarafından sıklıkla ortaya atılan nedenler arasında yer alan “bekâra ev yok” bahanesi yeni bir dava konusu oldu. Boşandığı için yani medeni hali nedeni ile ayrımcılık ile karşı karşıya kalan kişi şikâyetini Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) üzerinden iletti. Başsavcılık yapılan başvuruda görevsizlik kararı vererek konuyu Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na iletti. TİHEK konu hakkında hem ev sahibinden hem de emlakçıdan yazılı savunma istedi.

Medeni Durum Kiralama Talebinin Reddi İçin Neden Gösterilemez

Yapılan yazılı savunmaları inceleyen TİHEK yurtdışında yaşayan ev sahibinin aile apartmanında ortama zarar vermemek adına bekâr birine evini kiraya vermek istemediği açıklamasını yeterli bulmadı. Sunulan bu nedenin “Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanun’un 3. Maddesi kapsamında ayrımcılık yasağının ihlal edilmesi anlamına geldiğini öne sürerek para cezası verdi. Eskişehir’de yaşanan olay bekâr insanlara karşı ev sahipleri tarafından yapılan ayrımcılık davaları için emsal karar olması nedeni ile önem taşıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz