Kira stopajı nedir? Kira stopajı kaç ayda bir ödenir? Peki, kiracı stopajı ödemezse ne olur? Kira stopajı gelir vergisi içerisinde maaş ve ücretlerinin vergi borcu konusunda borçların ödenmesi ve gelirin henüz kişiye ulaşmamasında vergi kesilmesi olarak ifade edilmektedir. Kira stopajı önemli bir konu olup, henüz herkes tarafından doğru olarak bilinmemektedir.

Kiracı Stopajı Ödemediği Zaman Ne Olur?

Kiracı stopajı ödemez ise ne olur? Kira geliri elde edenler için düzenlenmiş bir beyanname bulunuyor. Bu beyanname rehberi 2014 yılında konular ele alınarak düzenlenmiş ve gayrimenkul sermaye iradına konu olan mal ve hakları kirayalan Gelir Vergisi kanununda yer alan 94. maddeye göre, kişi, kurum veya kuruluşların tamamı kira ödemeleri üzerinden stopaj yapmak zorundadır deniliyor. Bu bakımdan kiracı olan kişiler veya kuruluşlar, yapmış oldukları kira tutarlarından brüt tutar üzerinden tam yüzde 20 oranında gelir vergisi kesintisi yapmalıdır. Bu kuralın zorunlu olduğunu belirtelim. Bu vergi kesintisinin ise önümüzdeki aylara yada yıllara ait olan peşin ödenmiş kira bedellerinde geçerli olduğunu söyleyelim.

Kiraya veren stopajdan sorumlu mu?

VUK‘a göre vergi kesintisinde müteselsilen bir kesinti kuralı görülüyor. Bu bakımdan vergi kesintisi yapmak zorundalığı bulunan kişi, verginin hepsini hesaplanıp ödenmesi ve kalan sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra işyeri kira ödemelerinde, kiracının stopaj yapmadığı görülürse, mal sahibinin de bu konuda bir sorumluluğu olduğunu belirtelim. Maliye Bakanlığı tarafınca henüz bir bildiri yok. Bu bakımdan kiracının stopajı yatırmaması durumunda işyeri sahibinin bir sorumluluğu olmadığını belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz