Kiracı Tahliye Davası Süresi

 

Kiracının kiralamış olduğu gayrimenkulü, mal sahibinin haklı nedenlerle mahkemeye dilekçe vermesiyle açılan kiracının kiralamış olduğu gayrimenkulden çıkması için açılan bir davadır. Peki, kira tahliye süresi ne kadar sürer?

Kiraya veren kişi tarafından açılan dava olarak bilinen ‘’ kiracı tahliye davası ‘’ kiralanmış ola gayrimenkulün ( daire, dükkân vs. ) ilgili alanı boşaltması, çıkması için alınacak olan bir mahkeme kararı olarak bilinir.

Davanın Açılması İçi Gerekli Olan Süreçler Nelerdir?

 

Kiraya verilen gayrimenkul taraflar arasında sözleşme ile garanti altına alınır. Buna göre ilgili alanın sözleşmenin bitmesine rağmen kiralanan alanı boşaltmaması durumunda kiracı tahliye davası açılabilir.

Aylık kiralamada ya da yıllık kiralamada kiracı belirtilen zaman diliminde kirasını ödemiyorsa kiraya veren kişi tarafından iki defa ihtar çekmelidir. Bu ihtarlara rağmen hala ödeme gerçekleşmiyorsa kiracı tahliye davası açılabilir.

Kiraya veren ile kiracı arasında herhangi bir şekilde sözleşme yapılmadığı zaman, mevcut sözleşme yenilenmediği zaman kiraya veren kişi tarafından kiracı tahliye davası açılabilmektedir.

Sözleşmede belirtilen şartlara, maddelere uyulmamasının tespit edilmesi durumunda kiraya veren kişinin uyarılarına rağmen sözleşme ihlal edilmesi durumunda dava açılabilir.

Kiracı Tahliye Davası Ne Kadar Sürüyor?

 

En çok merak edilen konulardan birisi kiracı tahliye davası ne kadar sürer şeklinde olmaktadır. Önceliğin kiracı – kiralayan arasında uzlaşmaya gidilmesidir. İlgili bölgedeki mahkemenin yoğunluğuna göre ne kadar süreceği belli değildir. Ancak ortalama 1 yıl sürebileceği bilinmelidir. Uzlaşmaya gidilmemesi durumunda uzun soluklu bir yasal sürecin içerisinde olunacağı kesindir.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz