Kiracı Tahliye Gerekçesi Olmadan Çıkarılabilir Mi?

Taşınmazın kiralanması ile beraber hem taşınmazın sahibi hem de taşınmazı kiralayan taraf birbirlerine karşı bazı sorumluluklar altına girer. Kiralanan taşınmazın tahliyesi için ise bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Hem kiralayan hem de kiraya veren tarafın keyfi olarak taşınmazı boşaltması mümkün değildir. Peki, kiracı tahliye gerekçesi olmadan çıkarılabilir mi?

Ev Sahibi Kiracıyı Evden Çıkarabilir Mi?

Ev sahibi taşınmazın sahibi olmakla beraber kira sözleşmesi imzalandığı anda taşınmazı kullanma hakkını kiracısına devretmiş olur. Yani taşınmaz üzerindeki hakları sınırlanır. Uygulanan eski kanunlara göre ev sahiplerinin kiracılarını evden çıkarmalarına izin verilmiyordu. Ancak yapılan müdahale ile 1 Temmuz itibari ile uygulamaya geçirilen kanun maddesi kapsamında bundan sonra ev sahipleri gerekçe göstermeden kiracıyı evden çıkarma hakkı elde etti.

10 Senesi Dolan Kiracı Evden Çıkarılabilecek

Yapılan yasal düzenlemenin ardından 10 yıllık kiracılar için ev sahiplerine tahliye hakkı tanınmış oldu. Bunun dışında kalan yani kira sözleşmesi 10 yılını doldurmayan kiracılar yapılan bu değişiklikten etkilenmeyecekler. 10 yılını dolduran kiracısını evden çıkartmak isteyen ev sahibi ise kira sözleşmesinin tarihinin dolmasına en az 3 ay kala kiracısına evi boşaltmasını istediğini söylemekle yükümlü tutuluyor. Bunu yaparsa yani kiracısına 3 ay önce evin boşaltılmasını istediğini haber verirse kiracısını evden çıkarma hakkına kavuşuyor. Kira sözleşmesi tarihi dolarsa bu durumda ev sahibi kiracısını çıkarma hakkını kaybediyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz