Kiracı tahliye ihbar süresi nedir? Gayrimenkul kiralamalarında özellikle taşınmaz mallarda birçok sebepten dolayı kiracıların tahliyesi istenilebiliyor. Bunun için kanun kapsamında birçok detaya ulaşmak mümkün. İşte kiracı tahliyesi hakkında merak edilenler…

Kiracı tahliye ihbar süresi!

Taşınmazların kiralamalarında mülk sahibi ve kiracıların hem hak hemde sorumlulukları Borçlar Kanunu kapsamında detaylı bir şekilde belirtilmektedir. Bu bakımdan kiracı kira bedelini düzenli bir şekilde ödemekle sorumluyken, mal sahibi ise kiralama süresi boyunca kiracıya taşınmazı kullanımda bırakmalıdır. Yinede bazı zamanlarda kiracının tahliyesi istenilebiliyor. Bu tahliye sorunları ise kanun kapsamında yer almaktadır.

On yıllık kiracı tahliyesi

On yıllık uzama süresi bitiminde mal sahibi, bu süreyi takip eden her uzama yılının bitimine en az üç ay kala kiracıya bir bildirimde bulunarak bir sebep göstermeden sözleşmeyi iptal edebilir.

Dava yoluyla kiracı tahliyesi

Eğer şartlar başka bir boyuta ulaşırsa veya yeniden imar ile inşa yolu tutulursa, belirlenmemiş süreli sözleşmelerde fesih dönemine ve fesih bildirim için belirtilen bildirimlere uyulması halinde bir ay içerisinde dava açılabilir.

Yeni malik veya tahliye taahhüdü halinde tahliye!

Eğer mal sahibi evlerini satarak yeni bir malik alacaksa, bu ev alma tarihinden itibaren 1 ay içerisinde bu durumu kiracıya yazılı bir şekilde bildirmek ve kira sözleşmesini ise 6 ay sonra bir dava ile açabilir. Tahliye taahhüdü veren kiracı ise bu tarih kapsamında taşınmazı boşaltmamış ve oturmaya devam ediyorsa, kira sözleşmesini bu tarihten itibaren başlayarak 30 gün içerisinde icraya başvurabilir veya dava açarak sollandırabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz