Kiracı Tahliye Yolları

Kiracıların evden çıkarılması için sadece ev sahibinin belirli yöntemleri yeterli olmayabilir. Örneğin ev sahibi kiracısına ‘çık’ derse bu kiracının evi terk etmesi için yeterli zemini oluşturmuyor. Kiracıların evden çıkarılabilmesi için yasalar kapsamında belirtilen belirli gerekçelerin sunulması lazım. Bu gerekçeler de; kiracının ödemediği kira yüzünden icra takibi başlatılması, ev sahibinin eve ihtiyaç duyması veya evin el değiştirmesi gibi nedenleri sayabiliriz. Kiranın aynı yıl içerisinde iki ihtar alacak kadar ödenmemesi de ev sahiplerinin elini güçlendiren sebeplerden bir tanesi olarak ön plana çıkıyor.

Tahliye Taahhütnamesi Geçerlilik Şartları

Tahliye taahhütnamesi kiracı ve ev sahibi arasında imzalanan sözleşmede yer alan gayrimenkulü tahliye etme şartlarının ve bu sürenin kesin olarak belirtilmesini içeren bir madde olarak özetlenebilir. Tahliye taahhütnamesinin geçerlilik şartlarından bir tanesi yazılı olmasıdır. Noterden alınan Tahliye taahhütnamesi belgesi ile beraber sözleşmede yer alan madde de aktif hale geliyor. Dolayısı ile tahliye taahhütnamesinin mutlaka ama mutlaka noter onaylı ve hem kiracının hem de ev sahibinin ıslak imzasını barındırması gerekiyor.

Tahliye Taahhütnamesi Nasıl Doldurulur?

Kiracının evi ne zaman terk edeceğine dair imzalanan tahliye taahhütname belgesinin düzenlenebilmesi için belirli prensiplere uyulması gerekiyor. Yazılı olarak kayıt altına alınması ve hür irade ile belirlenmiş tarihleri içermesi de bu belge için oldukça elzem noktalardan bir tanesi. Tahliye taahhütnamesi doldurulurken aşağıda yer alan örneği kendinize feyz alabilirsiniz.

TAAHHÜT EDEN(KİRACI)

ADI SOYADI  (ÜNVANI)   :

MAL SAHİBİ (KİRALAYAN)

ADI SOYADI:

TAHLİYE EDİLECEK

MECURUN ADRESİ:

TAHLİYE TARİHİ:

Halen kiracı olarak kullanmakta olduğum yukarıda yazılı adresteki taşınmazı hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmadan kayıtsız ve şartsız olarak 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 352/1 maddesi gereğince boş ve sağlam olarak yukarıda belirtilen tarihte tahliye edeceğimi adı geçen mal sahibinin icrai takibata geçerek yapacağı bilumum masrafları ve tahliyeyi geciktirmemden dolayı uğrayacağı zarar ve ziyanları hiçbir ihtar, ihbar ve hükme gerek kalmadan derhal nakden ve peşinen ödeyeceğimi beyan kabul ve taahhüt ederim.

TAAHHÜT TARİHİ:

TAAHHÜT EDEN:

İMZASI:

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz