Kira sözleşmesi ve kanunda belirtilmiş olan fesih dönemleri ve bildirim sürelerine uyum sağlanmamış ise, bildirim ikinci bir fesih dönemi için geçerli sayılıyor. Bu duruma göre Kiracı tahliyesi kaç ay sürer? İşte kiracıları ve mülk sahipleri yakından ilgilendiren o konu ve detayları.

Kiracı tahliyesi kaç ay sürer?

Kiracı tahliyesi kaç ay sürer sorusuna cevap aslında Borçlar Kanunu‘nda belirtilmiş. Belirsiz süreli kira sözleşmeleri kapsamında iki tarafın her biri, daha uzun bir fesih bildirme süresi ve başka türlü bir fesih dönemi belirlememiş ise, yasal fesih dönemlerine ve fesih bildirim sürelerine uyum sağlayarak sözleşmeyi iptal edebilir. Fesih dönemlerin de ise önemli olan başlangıç tarihi oluyor. Sözleşme kapsamında veya kanunda yer alan bilirim süresine uyum sağlanmamış ise bildirim diğer fesih döneminde geçerli olacaktır.

Taşınır veya Taşınmaz Kiralar

Taraflardan her birisi, bir taşınan veya taşınmaz yapıyla alakalı kira sözleşmesini altı aylık kira dönemimin sonu için , üç aylık fesih bildirim süresince iptal eder. Ancak süreye uyum sağlaması gerekmektedir. Taşınır kira durumlarında ise taraflardan yine her biri, taşınırla alakalı kira sözleşmesini üç gün önceden yapması gereken fesih bildirim süresine uyum sağlamış ise feshedebilir.

Kiracının tüm bu konular bakımınca 1 yıl içerisinde 2 kere kirayı geç ödemesinde ve 2 kere haklı olarak ihtarıyla tahliye davası açabilme hakkı bulunuyor.  Bu bakımdan kiracı kiralarını düzgün ödememiş ve geciktiriyor ise malın sahibi kiracısından tahliye isteyebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz