Kiracı Taşınmazı Başkasına Kiralayabilir mi?

Gayrimenkul kiralama işlemlerinde taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Ve sözleşme ile birlikte kiracının da ev sahibinin de hak ve sorumlulukları belirtiliyor. Merak edilen konular arasında, kiracının gayrimenkulü başkasına kiralama hakkının olup olmadığı yer alıyor.

Sözleşmeye Göre Başkasına Kiralama

Taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesi ile kiracı, konut ya da çatılı işyeri için belirlenen kira bedelini ödediği takdirde gayrimenkulden yararlanabiliyor. Ev sahibi ise belirlenen kira bedelini kiracıdan aldığı sürece gayrimenkulü kiracının kullanımına, faydasına sunuyor.

Kiracının, kiralanan malı başkasına kiralamasını engelleyecek bir hüküm bulunmuyor. Eğer kira sözleşmesinde malın, başkasına kiralanamayacağı belirtilmemiş ise kiracı başkasına kiralayabiliyor.

Borçlar Kanununa Göre Kira İlişkisinin ve Kullanım Hakkının Devri

MADDE 322- Kiracı, kiraya verene zarar verecek bir değişikliğe yol açmamak koşuluyla, kiralananı tamamen veya kısmen başkasına kiraya verebileceği gibi, kullanım hakkını da başkasına devredebilir. Kiracı, konut ve çatılı işyeri kiralarında, kiraya verenin yazılı rızası olmadıkça, kiralananı başkasına kiralayamayacağı gibi, kullanım hakkını da devredemez. Alt kiracı, kiralananı kiracıya tanınandan başka biçimde kullandığı takdirde kiracı, kiraya verene karşı sorumlu olur. Bu durumda kiraya veren, kiracısına karşı sahip olduğu hakları alt kiracıya veya kullanım hakkını devralana karşı da kullanabilir.

MADDE 323- Kiracı, kiraya verenin yazılı rızasını almadıkça, kira ilişkisini başkasına devredemez. Kiraya veren, işyeri kiralarında haklı sebep olmadıkça bu rızayı vermekten kaçınamaz. Kiraya verenin yazılı rızasıyla kira ilişkisi kendisine devredilen kişi, kira sözleşmesinde kiracının yerine geçer ve devreden kiracı, kiraya verene karşı borçlarından kurtulur. İşyeri kiralarında devreden kiracı, kira sözleşmesinin bitimine kadar ve en fazla iki yıl süreyle devralanla birlikte müteselsilen sorumlu olur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz