Konutlarda bulunan kat sakinleri veya kiracıların oturması halinde aidat ücretlerini kimler ödeyecek? Malik sahipleri mi yoksa kiracı mı aidat öder? Aidat hakkında kanun ne diyor? İşte merak edilenler…

Aidat sorumlusu kim?

Apartman veya sitelerde yer alan aidat ücretleri içerisinde, kapıcının, bekçinin ve kaloriferci gibi diğer birçok ortak gider bulunmaktadır. Bu ücretleri her ay ödemek zorundayız. Aidat ödemelerinde apartman veya sitelerin hizmetlerinden faydalanmak için belli bir ücret ödenir. Bu ücretten kim sorumlu en fazla merak edilen soru bu oluyor. Unutmadan bu ücretin tüm maliklerden alındığını belirtelim.

Apartman aidatı neye göre hesaplanır?

Apartman aidatları için ödenmesi gereken ücretleri yöneticiler belirler veya kat sakinlerinin kurul zamanı belirleyebildiklerini söyleyebiliriz. Ancak asıl merak edilen kiracı oturuyorsa, aidatı kim ödeyecek?

Kiracı aidattan sorumlu mu?

Sizlerin merak ettiği gibi ortak giderler için alınan ücretleri bağımsızın sahibi değil, bağımsız bölümlerde yaşamını sürdüren ve oturan kişiler sorumludur. Bu bakımdan apartmanda o dairede kim yaşıyorsa, o ücreti o ödeyecektir. Yani apartmanda kiracıysanız eğer, konut amcanızın ve siz kira ödüyorsanız, aidatı da siz ödeyeceksiniz.

Söz konusu aidat ücretlerini konutun sahibi değil, konut içerisinde yaşayan kişiler öder. Bu bakımdan kiracıların aidat ücretlerini ödemesi gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz