Her ay kira artış oranlarına yönelik kira ücretleri TÜFE’ye göre artış gösteriyor. Ciddi derecede kira artışlarında kiracılar kira ücretlerinin tespitiyle beraber dava açabilecekler.

Resmi Gazete‘de gördüğümüz ve yürürlükte olan yasal düzenlemeler ile beraber, değişikliğe uğrayan kira bedelleri artış oranları TÜFE‘ye göre düzenlenecek. Bu bakımdan, tüketici fiyat endeksinde yer alan esaslara göre on iki aylık ortalamayı geçmeyecek. Bu bakımdan 7161 sayılı Vergi Kanunları ve diğer kanun hükümlerince yer alan 56. maddeye göre binlerce kişi bu durumdan etkilenecek. Daha önceden artışlarda üst sınır ÜFE ile olurken, üst sınır artık son on iki aylık bazda hesaplanarak TÜFE‘ye göre oluyor. Geçtiğimiz yıl Aralık ayı değerlendirmelerinde ise 2 bin TL kirada 214 TL artık cebinizde kalacak.

Değişim oranı yüzde 16,33 olarak kaydedildi

ÜFE’deki son bir yıllık aylık değişim oranı 27,01’dayken TÜFE’de yer alan yüzde ise 16,33 olarak kaydedildi. Bu oranlardan yola çıkıldığında ise 2000 TL’lik bir kira ücretinde 214 TL kar sağlanacak.

Hesaplamaya örnek verecek olursak eğer,

Kira bedeli 2000 TL olsun, zam oranı yüzde 17,16 olarak hesapladığımızda, zam bedeli 343 TL oldu. Zam ve kira bedeli birlikte hesaplandığında ise 2,343 TL oluyor.

Kiracıya dava hakkı doğdu!

Kiracı artık kira tutarının tespit edilmesi için dava açabilecek. Kira ücretlerinde artış sınırlarına uymamak kiracıyı haklı göstermeye yetiyor. Bu bakımdan kira sahipleri kiralara uyguladıkları zamları, hükümlere göre uygulamak ve aşmamak zorundadır. Eğer duruma uymayan kira sahipleri var ise, kiracılar artık dava açabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz