Kiracılar Denetçi Olabilir mi?

 

Siteler ve apartmanlar için yönetici bulunması zorunlu olup, yönetici kapsamında toplanan bedellerin ise deftere tutulması ve dekontlarının bulunması gerekmektedir. Bu durumda ise kanun gereğince site ve apartmanlarda üç ayda bir denetleme yapılmaktadır. Bu denetleme eğer ki haklı sebepler içerir ise hesap denetlemesi de yapılmaktadır. Peki, bu denetlemeyi kim yapar, kimler denetçi olabilir, kiracılar denetçi olabilir mi gibi pek çok soru akla gelmektedir. Bizde bu sorulara yanıt vermek için sizler için kısa bir araştırma yaptık.

Kiracıdan Denetçi Olur mu?

 

Hesapların denetlenmesi amacı ile yönetim kurulunun belirlediği kişiler 3 ayda bir hesap denetçiliği yapmaktadır. Denetçi veya denetim kurulu seçiminde ise mülk sahipleri aralarında toplanmakta olup, bunun içinde denetçi olmak için kat maliki olunması gerekmektedir. Buna göre ise kiracından denetçi olmaz. Hesap denetlenmesi ise 3 ayda bir yasal olarak yapılması gerekirken, eğer haklı bir sebep var ise dilediğiniz zaman da denetçi tarafından hesap kontrolü yapılabilmektedir. Kiracılar aynı zaman da denetçi olamadığı gibi yönetici olma hakkına da sahip değildir. Yönetici olmak için mülk sahibi olmak gerekmekte olup, eğer ki mülk sahibi vekalet verir ise kiracıdan yönetici olabilir. Bu durum ise tabi ki vekalet ile mümkün olmakta olup, kat malikinin adına yöneticilik yapmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz