Kira Sözleşmesi İçin Emsal Karar, Kiracılar Dikkat!

Kira sözleşmeleri yapılan işyeri ve konut kiralamaları öncesinde mutlaka taraflar arasında imzalanmaya devam ederken pek çok kişi aslında attığı bu imza ile yüklendiği büyük sorumluluğun farkına varamıyor. Çünkü sözleşmede yer alan maddeler hem kiraya veren hem de kiralayan tarafı ağır bir yasal yükümlülük altına tutuyor. Yargıtay bu konu hakkında oldukça dikkat çekici bir emsal karara imza attı ve kira sözleşmesi tarihi dolmadan taşınmazı boşaltan kiracıyı kalan ayların kira bedelini taşınmaz sahibine ödemeye mahkûm etti.

Kira Sözleşmesi Tarihinden Önce Feshedilirse Ne Olur?

Ankara’da hizmet veren bir şirket tarafından 2012 tarihinde 5 yıllığına aylık 14 bin lira kira bedeli ödenmesi üzerine kiralanan bina için taraflar arasında kira sözleşmesi imzalandı. Binayı kiraya veren taşınmaz sahibi kira sözleşmesine uzun süreli bir kiralama olduğu için “Kiracı kira süresi içinde mülkü tahliye ve terk ettiği takdirde kira döneminin kalan aylarına ilişkin kira bedelinden sorumlu olacaktır’ şeklinde bir madde ekletti. Kiracı 3 sene boyunca kirasını sorunsuz şekilde öderken 2015 yılında işlerinin kötü gitmesini neden göstererek kira sözleşmesini noter yolu ile feshetti ve tutanak tutarak binanın anahtarını sahibine geri iade etti.

Yargıtay Gerekçeyi Kabul Etmedi

Yerel mahkeme kiracının mali durumunun kötü olması ve binanın hemen kiraya verilmesi nedeni ile bina sahibinin bir zararı olmadığını gerekçe göstererek açılan tazminat davasını reddetti. Ancak bina sahibi davasını Yargıtay’a taşıdı ve sözleşme maddesini gerekçe göstererek kalan 2 yıllık kiranın kendisine ödenmesini talep etti. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi ise davacıyı haklı buldu ve kiracıyı kalan 2 yıllık kira bedelini ödemeye mahkûm etti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz