Kiracıların evleri boşalttıkları zaman herhangi bir sıkıntı çekmemesi için ne yapmaları gerekmekte? Ev sahipleri kiracılar için ne kadar bir süre önce ihtarname çekiyor? İşte kiracılar için bilinmesi gerekenler…

Bir sözleşme sonucu kirada oturmaya başlayan kiracılar, kira sözleşmesinin sonuna geldiklerinde evlerinden ayrılırken bazı unsurlara dikkat etmesi gerekiyor. Eğer bu hususlara dikkat edilmez ise, haklı durumda olmanıza rağmen sizlerin haksız olacağı anlamına gelebiliyor. Bu durumun yaşanması elbette üzücü olurken, birazdan anlattıklarımıza dikkat edin.

Kiracıların evden çıkarken bilmesi gerekenler

Kiracılar ilk başta sözleşmede evi ne şekilde teslim aldıklarını belirterek, evi o şekilde teslim etmeleri doğru olacaktır. Ev içerisinde yer alan en ufak bir zarar depozito olarak ücretten düşürülmektedir. Bunun için ayrıntılı bir şekilde sözleşmede maddelerin yer alması gerekiyor.

Kira bitimine gelindikten hemen sonra, kira kontratlarının tekrar düzenlenmesine gerek yoksa eğer, sözleşme bitimine 15 gün kala evin sahibi ihtarname ile bunu bildirmesi gerekmektedir. Bildirmez ise sözleşme yenilenmiş olarak kabul edilecektir.

Bu bakımdan ihtarname çekecek olan kiracılar için evden ayrılırken bilinmesi gereken en son husus ise Teslim-Tesellüm belgesinin imzalanacak olması oluyor. Sizlerinde az veya çok bildiği gibi teslim-tesellüm belgesi, kira için yapılan sözleşmelerin bitiminde, kiracılaarın evden ayrılırken anahtarları ev sahibine teslim etmeleri gösteren bir belgedir.

Anahtar teslim tesellüm örneği:

T.C.

…………………… KAYMAKAMLIĞI

…………………… MÜFTÜLÜĞÜ

…../…../20…..

TAŞINMAZ VE ANAHTAR TESLİM TUTANAĞI

KİRACININ

Adı, Soyadı veya Unvanı

T.C. Kimlik No/Vergi Kimlik No

Adresi

TAPU BİLGİLERİ

1. Bulunduğu köy veya mahallenin adı

2. Tapuda kayıtlı olduğu

Pafta, Ada, Parsel

Cilt, Sahife ve Sıra No

Tapu tarihi

3. Cinsi ve yüzölçümü

4. Mülkiyetin Kime Ait Olduğu

KİRA SÖZLEŞMESİNİN

1. Tarihi

2. Süresi

Yukarıda bilgileri verilen taşınmaz …………………… (BURAYA KİRA SÖZLEŞMESİNİN SÜRESİNİN BİTMESİ VEYA KİRACININ TAHLİYE İSTEĞİ GİBİ NEDENLER YAZILACAK)  nedeni ile tahliye edilmiştir.

Kiracı tarafından taşınmaz boş olarak müftülüğümüze teslim edilmiş olup, kiracı içeride hiçbir eşyasının kalmadığını açıkça beyan ve taahhüt eder.

Müftülüğün kiracının birikmiş kira borçlarından kaynaklanabilecek alacakları baki kalmak ve fazlaya dair tüm hakları saklı kalmak kaydı ile taşınmazın anahtarı müftülüğümüze teslim edilmiştir.

İş bu tutanak tarafımızdan mahallinde tanzim olunarak müşterek imza altına alınmıştır.  ……… /……… /2013 Saat: ……

Müftülük Görevlisi

İsim / İmza

 

Kiracı

İsim /İmza

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz