Kiracıları Yakından İlgilendiren Konu Mecliste

 

Son yapılan düzenleme ile birlikte kira artışlarında yeni bir döneme girilmiş oldu. Eskiden kira artış oranlarının ÜFE’ye göre yapılması değiştirilerek TÜFE’ye göre yapılacağı açıklanmıştı. Alınan karar gereği kiracı yüzde 10 daha az kira ödemesi yapmış olacak. Mecliste olan teklif henüz yasalaşmadı ancak 20 milyon kiracıyı yakından ilgilendiren bir haber olduğu gerçek.

 

Yeni Rakamlar Açıklandı

 

ÜFE bilindiği üzere üretici fiyat endeksi olarak biliniyor. Mevcut yasada ise kira artışları ÜFE’ye göre belirleniyor. Geçtiğimiz gün yapılan açıklamaya göre yüzde 25.52 oranı veri olarak açıklandı. Yani ev sahipleri kiracılarına %25,52 zam uygulayabilecek.

 

Yeni Zam Oranına Göre Aralık Ayı Kira Artışı Nasıl Hesaplanacak?

 

Konut kirasının 1000 TL olduğunu var sayalım. ÜFE Aralık ayı kira artış oranı %25,52 olarak belirlendiğine göre 252,50 olarak bir zam uygulanması gerekiyor. Bu sonuca göre 2018 Aralık ayı kira artışı 1000 TL olan konut için 1.252.52 TL olarak belirlenmiş olur.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz