Kiracıların apartman ve site yönetimi konusunda bilmesi gerekenler nedir? Kiracılar site yöneticisi olabilir mi? Kanun kapsamında kiracılar için bazı bilgiler bu konuda yer alıyor. İşte detaylar..

Kiracı ve site yöneticisi hakkında

Kanun kapsamında apartman ile site yöneticileri bilindiği gibi kat sakinleri arasından kurul tarafından seçilmektedir. Bu bakımdan kanunda kiracının seçimde yer alması gibi bir hakkı maalesef olmamakta.

Apartman yöneticisi ise gayrimenkulün şartlara göre kullanılması ile koruma ve bakım, onarım gibi durumlarının yapılması ile sigorta ettirilmeli ve kat sakinlerin olumlu durumuna göre tedbirler alarak onların adına tüm gerekli durumları oluşturan kişidir. Yöneticiler ise kat sakinleri tarafından sayı ile pay durumunun çoğunluğuyla belirlenir.

Kat sakinleri, eğer kiracısına vekalet verirse, kiracılar oy kullanarak yada yönetime seçilme hakkına kadar gidebilir. Yinede vekalet olmasına rağmen denetçi görevinde olamıyor. Denetçi olması için kat sakini konumunda yer alması gerekiyor.

Buna ilişkin Kat Mülkiyeti Kanunu‘nda 34. maddede bazı bilgiler verilmiş. Bu maddede kat sakinlerinin anagayrimenkulün yönetimini kendileri seçerek veya dışarıdan bir kişiyi seçerek yönetici ilan edebilir. Apartmanda ise sekiz ve daha fazla gayrimenkul olması halinde yönetici seçmek zorunludur. Bu seçme işlemi ise sayı ile arsa payına göre atanıyor.

Yöneticiler ise kat sakinleri tarafından her yıl düzenlenmiş olan kurul toplantısında yeniden atanmaktadır. Eski olan yönetici yeni yılda tekrar seçilebilir. Eğer kat sakinleri yönetimde bir anlaşmazlık yaşarsa, kurul tarafından yeniden yönetici atanabilir. Bu yönetici ise kat sakinlerinin yetkilerine sahip ve kat sakinlerinin sorumlu olduğu bir durumdur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz