Kiracılar ve Ev Sahipleri Arasındaki Davaya Hangi Mahkemeler Bakar?

Taşınmazların kiralama süreçlerinde taşınmaz sahipleri ile kiracılar arasında uyulması gereken protokol imzalanan kira sözleşmesi maddeleri ile belirlenir. Bu sözleşme içerisinde aylık ödenecek olan kira bedeli, kira bedelinin ödeneceği tarih, kira süresi ve yapılacak olan zam oranları gibi pek çok önemli bilgi yer alır. Karşılıklı olarak yaşanan anlaşmazlıklarda bu sözleşme büyük önem taşır ve genelde sözleşmede yer alan maddelere göre karar verilir. Peki, kiracılar ve ev sahipleri arasındaki davaya hangi mahkemeler bakar?

Ev Sahibi – Kiracı Arasındaki Anlaşmazlıklar Hangi Mahkemede Çözülür?

İşyeri ya da konut gibi taşınmazların kiralama işlemlerinde yaşanan anlaşmazlıkların çözümü için Sulh Hukuk Mahkemeleri yetkili kılınmıştır. Yani taraflar arasında yaşanan anlaşmazlıklar için başvuru yapılması gereken mahkemeler olarak Sulh Hukuk Mahkemeleri yetkilendirilmiştir. Tazminat davası ya da kira alacağı davası tek başına bir dava olarak açıldıysa bu durumda görevli mahkemenin belirlenmesinde davaya konu olan tutar belirleyici rol üstlenir. Bu tutara göre hangi mahkemenin görevli olacağına karar verilir.

Tahliye Davası Nerede Açılır?

Kiracılar ile ev sahipleri arasında dava açılma nedenleri arasında ilk sıralarda yer alanlardan biride tahliye davalarıdır. Tahliye davasının nereye açılacağı konusunda ise taşınmazın bulunduğu yere dava açma zorunluluğu bulunmamaktadır. Taşınmaza ait olan sözleşmenin yapıldığı yerde ya da davalı tarafın ikametgâhının bulunduğu yerde tahliye davası açılabilmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz