Kiracılar Yönetici Olabilir mi?

Apartman yönetimi, bir ya da birden fazla kişi olarak seçilebiliyor. Apartmandaki tüm bölümler, bir kişinin mülkiyeti ise bu durumda malik, kanunen yönetici oluyor.

Apartman Yönetimi Seçimi

Ana gayrimenkulün yönetimi, maliklerin kendi aralarından ya da dışarıdan seçecekleri bir kişiye veya üç kişilik bir kurula verilebiliyor. Yönetici, kat maliklerinin hem sayı olarak hem de arsa payı olarak çoğunluğu tarafından atanıyor. Eski yöneticinin tekrar atanabileceği gibi, kat malikleri kurulunun her yıl düzenlediği kanuni yıllık toplantısında yeni bir yönetici de atanabiliyor. Kat malikleri, yönetim seçiminde herhangi bir sorun yüzünden anlaşmaya varamazlarsa ya da yönetici atamasını yapamazlarsa bu durumda sulh mahkemesine müracaat ederek bu sorunu çözebiliyorlar.

Daire Sahibi Olmayan Yönetici

Apartmanda daire sahibi olmayan bir kişi, mesela bir kiracı; vekalet alması takdirinde oy kullanma ve yönetime seçilme hakkına sahip oluyor. Kat malikleri, apartman yönetiminde anlaşmaya varamaz ya da toplanıp bir yönetici atayamazlar ise gayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesi tarafından, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine ve diğer maliklerin de dinlenmesinin ardından yeni bir yönetici atanıyor. Atanan yönetici, kat maliklerince atanan yöneticinin aynı yetkilerine ve sorumluluklarına sahip oluyor.

Sulh mahkemesi tarafından atanan yönetici, atanma üzerinden altı ay geçmediği takdirde kat malikleri kurulu tarafından değiştirilemiyor. Fakat haklı bir sebep olur ise onu atamış olan sulh mahkemesi, değiştirmeye müsaade edebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz