Kiracılara Depozito ve Erken Tahliye Müjdesi!

Borçlar Kanunu’nda yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte kiracıların faydasına olacak birkaç yeni uygulamaya karar kılındı. Kiracılar, evi erken tahliye etme hakkına sahip olabileceği gibi, depozitosunu da faizi ile birlikte geri alabilecek.

Depozito Vadeli Mevduat Hesabına Yatırılacak

Depozito bedeli, üç aylık kira bedelinin üzerinde talep edilemiyor. Ve ev kiralama işlemleri esnasında depozito bedeli elden teslim ediliyor. Fakat yapılan değişiklikler ile birlikte, verilen depozito bedeli garanti altına alınıyor. Kiraya veren kişinin izni olmadığı takdirde kiracının parayı çekemeyeceği bir şekilde, depozito bedeli vadeli mevduat hesabına yatırılıyor. Böylece evin kiralandığı süre boyunca elde edilmiş olan faiz geliri depozito bedeline ekleniyor. Sözleşmenin sona ermesi ile birlikte, iki tarafın da onayının alınması ile banka parayı geri veriyor.

Sözleşme Sona Ermeden Kiracı Evden Çıkarılamaz

Kira sözleşmesinin süresi sona ermediği takdirde kiralayan kişi, kiracıyı evden çıkaramıyor. Sözleşme süresinin sona ermesine bir ay kala kiralayan kişi, ihtarname yolu ile kiracısına bildiride bulunmaz ise sözleşme yenileniyor ve belirsiz süreli kira sözleşmesi kapsamına giriyor.

Kiracılara Erken Tahliye Hakkı

Kiracıların yüzünü güldürecek bir diğer değişiklik ise, erken tahliye hakkı oldu. Böylece, erken tahliye durumu söz konusu olduğunda bilirkişi tarafınca, evin yeniden kiraya verilebilme süresi belirleniyor. Örneğin sözleşmesi bir yıllık olan ev dört ay önce kiralanmış durumda. Erken tahliye kararı alındığında, evin yeniden kiraya verilebileceği süre öngörülüp, o sürenin kira borcu ödeniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz