Kiracılara Müjde: Kiralar Daha Az Artacak!

Her yıl belirli oranda artan kiralar, uygun koşullar hesaplanarak gerçekleştiriliyordu. Bu sayede resmi olarak açıklanan verilere göre uygulanan yeni zam tarifeleri, devletin paylaştığı bilgiler neticesinde önceden belli oluyordu. Şimdilerde ise bu durumda değişikliğe gidiyor. Kiracıların yeni karar sonrasında epey mutlu olacağı söylenebilir. Zira kira zammı için baz alınan oranlar değişiyor.

Kiralar Daha Az Artacak

Uygulamaya konacak olan ekonomi planı sonrasında kiraların çok daha kiracı dostu olacak şekilde artması planlıyor. Bundan önce ÜFE yani üretici fiyatlarına göre ortaya konan kira zammı oranları, alınan kararlar sonrasında TÜFE oranlarına göre uygulanacak. Yani tüketici oranlarında artan fiyatların baz alınacağı söylenebilir.

Bu gelişmenin kiracılara müjde olarak yorumlanması mümkün denilebilir. Zira uygulanacak olan zam oranı, temel alınan faktör neticesinde büyük oranda düşüş kaydedecek. Hatta son verilere göre zammın oldukça düşük bir miktarda olacağı tahmin ediliyor. Böylelikle kirada oturan kişi ve kuruluşlar için büyük bir zammın kapıda olması önleniyor. Maddi olarak sıkıntı yaşanmasını önleyen yeni karar, aynı zamanda taşınmanız varlıklar adına da çeşitli değişikliklerin uygulanmasını sağlıyor.

Vergiler Arttırılacak

Yeni kurulacak olan taşınmaz değerleme sistemi çerçevesinde mal sahibinin daha fazla vergi ödemesi planlanıyor. Mülkün rayiç bedeli üzerinden uygulanmakta olan vergi oranı, gerçek değer üzerinden hesaplanmaya başlanacak. Nitekim bu durum, mülk sahiplerinin daha fazla vergi ödeyecekleri anlamına geliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz