Yeni enflasyon oranları açıklanınca, kiralar için zam oranları da yenilendi. Bundan böyle konut kiraları ÜFE’ye göre değil TÜFE’ye göre artıyor! İşte detaylar…

Kira artışları için kanun gereği bazı hükümler yer almakta. Konut kiraları için 12 aylık yani son 1 yıl ortalama ÜFE ile arttırılmaktaydı. Ancak 18 Ocak torba yasası ile beraber bu durum değişti. Artık kira artış oranları ÜFE’ye göre son 1 yıllık 12 aylık ortalama ile belirlenecek.

İş yerleri için son 1 yıl haberi!

Son gelen haberlere göre ve açıklanan veriler neticesinde 12 aylık ortalamanın TÜFE yüzde 19,91 oranında açıklandı. ÜFE ile artışın devam etmesi halinde kiralara tam 33 zam yapılabilirdi. Ancak değişiklikler ile beraber yüzde 13 oranında daha az bir ödeme yapacağız.

Eğer zam 19,91 oranında yapılırsa, kiracıların dava açma hakkı bulunuyor. İş yerlerinde ise kira artış uygulaması 1 Temmuz 2020’de yürürlüğe girecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz