Konutların kiraya verilmesi ve oturan kiracının eve zarar vermesi durumunda ne oluyor? Kiracıların eve zarar vermesi halinde yapılacak olan nedir? Zararları kim karşılıyor? İşte detaylar..

Kiracının eve zarar vermesi!

Konutlarını kiraya verenlerin sözleşme yaparak ve kiracıdan bir depozito aldıkları biliniyor. Kanun kapsamında bu durumun yasal olduğu ve kiracıların evlere zarar vermesi ile kirasını eksik ödemesi durumunda bir önlem amacı olarak biliniyor.

Depozito ücretleri ise en fazla üç aylık kira bedeli olarak alınıyor. Kiralama işlemleri bittikten sonra ise aksi bir durum yoksa eğer, herhangi bir zarar bulunmuyorsa, alınan depozito ücreti geri ödenir. Kira depozitosu için Türk Borçlar kanununda da bazı bilgiler bulunuyor.

Kanun kapsamında 342. maddede konut ve çatılı işyerleri kiralamalarında bir sözleşme oluşturularak güven durumu söz oluyorsa eğer, üç aylık kira bedelini geçmemek şartıyla depozito alınabilir. Bir güvence için herhangi bir maddi yada kıymetli evrak verilebilirken, kiracının onayı olmadan çekilmeyecek ve tasarruf hesabına yatırılmalıdır. Kıymetli bir evrak verilirse eğer bu evrak banka deposunda kalabilir.

Banka ise bu güvenleri iki tarafın rızası olması halinde yada icra takibinin gerçekleşmesi ile mahkeme kararı ile geri verme hakkına sahiptir. Bunla beraber kiraya veren mal sahibi, sözleşmenin sonuna gelmesine 3 ay kala kiracıya bir dava açtığını ve bildirmemiş ise, güvenceyi geri vermek zorundadır.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz