Kiracıların Ortak Giderlere Katılımı

Kat mülkiyetine konu olan taşınmazlarda, her kat maliki belli bir oranda ortak giderlere katılmakla yükümlü oluyor. Taşınmaz kiraya verilir ise söz konusu yükümlülük de kiracıya geçiyor.

Ortak Giderlere Katılım

Kat malikleri kendi arasında farklı bir anlaşma yapmadığı takdirde, tüm kat malikleri belirlenmiş olan giderlerin bir kısmına kendi arsa payı oranında, bir kısmına ise eşit oranda katılmakla yükümlü tutuluyor. Ortak giderlere katılmayan kat maliki için, yönetici ya da herhangi bir kat maliki tarafından dava açılması ve icra takibi başlatılması mümkün oluyor.

Kiracıların Katıldığı Ortak Giderler

Kat mülkiyetine konu olan gayrimenkullerde, kat malikleri arasında farklı bir anlaşma yapılmamış ise tüm kat malikleri belli oranlarda ortak giderlere katılıyor. Taşınmaz kiraya verilir ise giderlere katılma yükümlülüğü, kiracıya geçiyor.

Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça, kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak katılıyor.
Ayrıca kat malikleri, ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlü tutuluyor.

Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz