Kiracıların Sahip olduğu Haklar Nelerdir?

Kiracılar kanunlara göre pek çok farklı haklara sahiptirler. Ancak kiracıların bu hakları bilmemesi ve belli şartlar doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmesi, büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Bu alanda yapılan hukuki çalışmalarla; kiracılara önemli haklar verilmiş ve bu haklarla kiracılar güvence altına alınmıştır.

Kiracıların Anayasal Düzenlemelerdeki Yeri Nedir?

Ülkemizde yer alan anayasal düzenlemeler kiracılara farklı haklar tanımaktadır. Kiracıların işlemleri, kira ödemeleri, sözleşmeler konusunda farklı anayasa maddeleri göz önünde bulundurularak işlemler yapılmaktadır. Yapılan işlemlere bağlı olarak, kiracıların mağduriyeti önlenmekte ve hakları güvence altına alınmaktadır.

Anayasada Kiracıya Yönelik Maddeler Yer Alıyor

Konut ve kiracı hakkında anayasamızda farklı maddeler yer almaktadır. Bu maddeler kapsamında gerekli uygulamalar yapılmaktadır. Anayasanın 6570 kanununun 11. maddesine göre; kira yerleşiminin bitmesinden 15 gün önce ev sahibi yazılı metin ile durumu bildirmelidir. Aksi takdirde kiracı ve konut sahibi ile yapılan sözleşme bir yıl kadar daha uzatılmış olacaktır.

Yine aynı kanunun 9. maddesine göre; kira müddeti süresince, yapılan sözleşmeye bağlı olarak; konut sahipleri kira ödemelerinde zam yapamamaktadır. Buna bağlı olarak kiracı, sözleşme kapsamında belirlenen rakamlarla ödemelerini gerçekleştirecektir.

Kiracı ve Konut Sahipleri Yasalara Uygun İşlem Yapıyor mu?

Ülkemizde yer alan kiracı ve konut sahiplerinin pek çoğu, belirlenen şartlara uygun hareket etmektedir. Ancak bu şartlardan sapan ve farklı yollar deneyen bireyler de olabilmektedir. Kiracı ve konut sahipleri arasında yapılan sözleşmelere uyulduğu takdirde, daha sağlıklı bir kira müddetin sağlanacağı bilinmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz