Kiracıların Yasal Hakları 2017

Taşınmazların kiralanması durumunda taşınmaz sahibi ile kiralayan kişi arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. İmzalanan bu sözleşme hem kiraya veren tarafın hem de kiralayan tarafın karşılıklı sorumluluklar üstlenmelerine neden oluyor. Her iki tarafında üstlendiği sorumluluklar Borçlar Kanunu çerçevesinde belirleniyor. Peki, kiracıların yasal hakları nelerdir?

Kiracıların Hakları 2017

•Kiracının kira kontratı sona erene kadar kiralanan taşınmazı kullanma hakkı bulunmaktadır. Kira sözleşmesinin sona erme tarihinden bir ay öncesine kadar ev sahibinin kira sözleşmesini iptal ettiğine dair bir ihtarname çekmemesi durumunda sözleşmenin devam ettiği kabul edilir. 

•Kiraya verenin bir zarara uğramaması koşulu ile kiralayanın kiralanan taşınmazı bir başkasına kısmen ya da tamamen kiraya vermesi ya da kiralama kullanım hakkını devretmesi mümkündür.

•Kiralanan taşınmazda yer alan ayıpları kiraya veren karşılama ile yükümlüdür. Bu ayıbın taşınmaz sahibi tarafından giderilmemesi durumunda kiralayan bu ayıbın giderilmesi için yaptığı tüm harcamaları kira bedelinden düşme hakkına sahiptir. 

•Kiraladığı taşınmazdan çeşitli nedenlere bağlı olarak yeteri kadar yararlanamayan kiracının kira sözleşmesi devam ederken taşınmazı bu haklı sebepleri göstererek boşaltma hakkı bulunuyor. Örneğin taşınmazın elektrik ya da su gibi sorunlar nedeni ile kullanılamaması durumunda kira sözleşmesi devam ederken taşınmaz boşaltılabiliyor.

•Evin demirbaşı olarak kabul edilen alanlar üzerinde yapılan tamiratların ev sahibi tarafından karşılanması gerekiyor. Örneğin banyoya duşakabin yapılması ya da pencerelerin pimapen yapılması gibi giderler ev sahibine ait oluyor.

•Kiracının kiralama işleminde verdiği depozito tutarı kira sözleşmesinde belirtilen kurallara uyun olarak evin boşaltılması durumunda kiraya veren tarafından geri ödeniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz