Kiracının depozito hakkı Türk Borçları Kanununa göre düzenlenir. Kanun hükümlerine göre kira süresi sonuna gelindiğinde bir zarar yaşanmaması durumunda kiracıdan alınan depozito süre dolunca geri verilir. Kanunlara göre de 3 aylık kira bedelinden fazla olmuyor. Kira bedeli 1.000 TL olan daireler için depozito bedeli en fazla 3.000 TL olmaktadır. Ev sahibi 3.500 TL depozito talep edemez.

Kiralama süresinin son bulması ve konutta bir problem yaşanmaması durumunda kısacası dairenin kiralandığı gibi bırakılması durumunda depozito bedeli kiracıya geri ödenmesi gerekiyor. Eğer kiralanan evde bir zarar yaşanmış ise depozito bedelinden düşürülüyor. Bu konu üzerinden merak ettiğiniz soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Türk Borçlar Kanunu depozito:

Madde 342- Kiracının güvence vermesi

Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz.

Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder. Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.

Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.

Yukarıda yer alan kanun hükümlerine göre, kiracının depozito hakkı korunuyor. Mal sahibi, ira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açmaması halinde, banka depozitoyu kiracıya ödemek ile yükümlü oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz