Devren kiralık olarak kiracının devir hakkıyla alakalı yasal hükümler kanun kapsamında açıklanmaktadır. Peki Kiracının devir hakkı var mı? Kiracının devir hakları nelerdir? İşte kiracı hakkında merak edilenler…

Kiracının devir hakkı var mı?

Kiracılarının kiralamış oldukları gayrimenkul ile arasındaki kiralama durumunu bir başkasına devretme hakkı vardır. Türk Borçlar Kanunu kapsamında yer alan bilgilere göre kira ilişkisi kendisine devredilmiş olan kişi, kira sözleşmesinde kiracının yerine geçebiliyor. Bu bakımdan kiracının devir hakkı vardır diyebiliyoruz. Peki kiracının devir hakkı nasıl oluyor?

Kiracının, kira devir hakkı kullanması için gayrimenkul sahibinden yazılı izin alması şart. Devren kiralık olarak bildiğimiz, kiracının devir hakkı ile alakalı durumlar kanun kapsamında 323. maddede yer alıyor.

Borçlar Kanunu kiracının devir hakkı nedir?

Madde 323‘de kiracıları ilgilendiren devir hakkına yer verilmiştir. Madde içeriğinde kiracı, kiraya verenin yazılı izni olmadıkça, kira ilişkini bir başkasına asla devir edemez ve kiraya veren işyeri kiralarında ise haklı bir yan olmadıkça rızayı vermesi zorunludur.

Kiraya verenin yazılı izniyle beraber kira ilişkisi kendinde olan kişi, kira sözleşmesinde kiracının yerine geçerek, devreden kiracı kiraya verene karşı borçlarından da kurtulmuş olur.

Ancak işyeri kiralarında bu durum biraz farklı. Devreden kiracı, kira sözleşmesinin bitimine dek, en fazla iki yıl süreyle devir alanda beraber müteselsilen sorumlu olacaktır.

Sizlerinde bu konuda sormak istedikleri sorular varsa eğer, yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz