Kiracının Elektriği Üzerine Alması Zorunlu mu?

Hem ev sahipleri hem de kiracılar tarafından en çok merak edilen soruların başında, kiracının elektriği üzerine alması zorunlu mu? sorusu gelir. Kira için düzenlenen sözleşmeyle birlikte kiracılar, belirli sorumlulukları üzerine alırlar. Bu sorumluluklar içerisinde kiracının elektriği üzerine alma zorunluluğu da yer alır. Yapılan sözleşmeye göre, ev kullanım hakkı kiracıda olduğu gibi elektrik faturasının da kiracı adına düzenlemesi şartı aranır.

Kiracının Elektriği Üzerine Alması Neden Zorunludur?

Kira sözleşmesi gereğince, ev sahiplerinin maddi haklarının korunmasına yönelik olarak kiracının elektriği üzerine alması şartı bulunur. Karşılıklı olarak atılan imzaların ardından, kiracının evin kullanımında elektrik aboneliğini kendi üzerine alması gerekir. Kiracının borçlarından dolayı oluşabilecek maddi zararların ev sahibine yansımaması için bu zorunluluk bulunur. Kiracının elektriği üzerine almasını takip eden aydan itibaren, elektrik faturasının kiracı ismine olacak şekilde kesilmeye başlanması mümkündür.

Kiracı Elektriği Nasıl Üzerine Alır?

Kiracının elektriği üzerine alması için takip edilmesi gereken yol şu şekilde sıralanır:

1-Dilekçeyle, elektrik dağıtım şirketine başvuru yapılır

2- Tapu kaydıyla birlikte onaylı elektrik projesi teslim edilir

3-Yapı kullanım izni teslim edilir

4-Mevzuat gereğince istenecek diğer belgelerin de teminin gerçekleştirilmesi sonrasında kiracı elektriği üzerine alabilir.

Kiracının, elektriği üzerine alması zorunluluğunu yerine getirmemesi durumunda sözleşme gerekliliklerini sağlamadığı gerekçesiyle fesih gerçekleştirilebilir. Ev sahipleri, olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalmamaları için kira sözleşmesi için öteleme uygulamamalıdırlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz