Kiracının Elektriğini / Suyunu Kestirmek Suç Mu?

Ev sahipleri için evlerini kiraya verirken en büyük risk problemli kiracılarla karşı karşıya kalmaktır. Kirasını zamanında ödemeyen, evi tahrip ederek kötü bir şekilde kullanan, elektrik ve su gibi düzenli aboneliklere olan borçlarını ödemeyen kiracıları evden tahliye süreci de genelde sorunlu ve ev sahipleri için kabus gibi bir dönem olarak öne çıkmaktadır. Bu süreçte ev sahipleri kiracının evden çıkışını sağlamak için elektrik ve suyu kesme yöntemini kullanmaktadır. Peki, kiracının elektriğini ve suyunu kestirmek suç mu?

Evden Çıkmayan Kiracı Nasıl Çıkarılır?

Kiracının evden tahliyesi için gereken bazı şartlar bulunmakta olup bu şartlar altında kiracının tahliyesi zorunlu hale gelmektedir. Ancak kiracı tahliye ihbarnamesi yollanmasına rağmen bazen evi boşaltma konusunda ev sahibine zorluk çıkarmaktadır. Bu gibi durumlarda ev sahiplerinin büyük bir bölümü kiracının elektrik ve su aboneliğini kapatarak yani suyu ve elektriği keserek kiracıyı tahliyeye zorlamaktadır. Aslında bu süreçte öncelik iki tarafın anlaşarak evin boşaltılmasını sağlamaktır. Ancak bu mümkün değilse ve elektrik su aboneliği iptali amaçlanıyorsa bu işin hukuki boyutu bulunuyor.

Elektrik ve Suyu Kestirmenin Cezası Nedir?

Ev sahibinin elektrik ve suyu kestirmesi durumunda kiracı zaten kira sözleşmesi imzaladığı için bu kurumlara giderek kira sözleşmesi ve kimliği ile üzerine elektrik aboneliği ve su aboneliği alarak yeniden su ve elektrik kullanmaya başlayabiliyor. Ev sahibinin kendi üzerine olan elektrik ve su aboneliğini iptal ettirmesi durumunda ise kiracının savcılığa başvuruda bulunarak dava açma bulunuyor ancak ev sahibi adına kesilen ön ödeme cezası tutarını yatırarak dava açılmasını engelleme imkanı bulunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz