Kiracının Erken Tahliye Sebepleri Nelerdir?

Devam eden kira sözleşmesi bulunmasına rağmen taşınmazın boşaltılması durumunda kiracının erken tahliyesi söz konusu oluyor. Bu işlem hem ev sahibi hem de kiracı tarafından yapılabildiği gibi her iki taraf içinde uygulanan belirli kiracının erken tahliye sebepleri bulunuyor. Peki, kiracının erken tahliye sebepleri nelerdir?

Kiracının Erken Tahliye Sebepleri (Kiracı Kaynaklı)

Kira sözleşmesi imzalayan kiracı sözleşmede yer alan tarih dolana kadar konutu boşaltsa dahi kiracı olarak kabul edilmeye devam ediyor. Yani kira ödeme yükümlülüğü sürüyor. Ancak haklı erken tahliye sebepleri ortaya çıkarsa bu zorunluluk ta ortadan kalkmış oluyor. Kiralanan taşınmazın su ya da elektriğinin kesilmesi gibi benzer durumlarla taşınmazın oturmaya engel bir durumda bulunması, kiralanırken verilen vaatlere uygun olmaması ya da kiralanan taşınmazın içinde ikamet etmeyi mümkün kılmayan şekilde tadilat yapılması gibi durumlarda kiracı ev sahibine ihtarname yollayarak kira sözleşmesini iptal edebiliyor.

Kiracının Erken Tahliye Sebepleri (Ev Sahibi Kaynaklı)

Ev sahipleri tarafından en sık kullanılan sebep kiracının kira bedelini geciktirmesi ya da ödememesidir. Ev sahibi kiracı için ilk olarak icra takibi başlatıyor ve ardından kirayı yine de tahsil edemezse bu durumda kiracının tahliyesini isteyebiliyor. Yine ev sahibinin kiralanan konuta ihtiyaç duyması, konutta yapılması gereken zorunlu tadilatlar nedeni ile konutun oturulamaz duruma gelmesi ve kiralanan taşınmazın ev sahibi tarafından satılarak elden çıkarılması gibi durumlarda da kiracının erken tahliyesi için gerekli koşullar oluşmuş kabul ediliyor ve kiracının evi boşaltması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz