Kiracının Erken Tahliyesi Durumunda Ev Sahibinin Hakları Nelerdir?

Kiralanan taşınmazlar için ev sahipleri ile kiracılar arasında kira sözleşmesi düzenlenmektedir. Düzenlenen bu sözleşmeler hem ev sahiplerine hem de kiracılara belirli sorumluluklar yüklemektedir. Kira sözleşmeleri genelde 1 yıllık düzenleniyor ancak bazı durumlarda hem ev sahibi hem de kiracı bu sözleşme tarihi dolmadan evin boşaltılmasını talep edebiliyor. Kiracının erken tahliyesi durumunda yapılması gerekenler bulunuyor.

Kiracının Evi Erken Tahliyesi

Kira sözleşmesi tarihi dolmadan kiracının evi boşaltması durumunda kiracının evi erken tahliyesi söz konusu oluyor. Kiracı evi boşaltsa dahi kira sözleşmesi devam ettiği için kiracılık vasfı da devam ediyor. Bu nedenle kira sözleşmesi sona erene kadar olan kira tutarını da ödemekle yükümlü tutuluyor. Yani kiracı kira sözleşmesi devam ederken evi boşaltırsa kalan kira bedelini ödemek zorunda kalıyor. Ancak kiracının erken tahliyesi ihtarname örneği doldurularak ev sahibine bildirilirse ve anahtar teslimi yaparsa bu durumda mahkeme kiracının iyi niyetli olduğunu varsayıyor.

Mahkeme İndirim Talep Edebiliyor

Kiracının iyi niyet göstermesi durumunda mahkeme ev sahibi ile kiracı arasında arabuluculuk yapıyor ve ev sahibinin indirim yapmasını talep edebiliyor. Yani kiracı yine bir miktar para ödemek zorunda kalıyor ancak bu tutar için mahkeme takdir kullanarak indirim yapabiliyor. Yine ev sahibi kira sözleşmesi tarihi dolana kadar taşınmazı kiraya verirse bu durumda ev sahibinin mağduriyeti ortadan kalktığı için kiracı kira ödemek zorunda kalmıyor ve yükümlülüğü sona eriyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz