Kiracının Evde Değişiklik Yapma Hakkı Var Mı?

Kiralanarak kullanım hakkı bir başkasına devredilen taşınmazlar üzerinde ev sahibinin değişiklik yapmak hakkı bulunuyor. Ancak kiralanan evde tadilat ya da yenilik yapılabilmesi için yine de belirli kurallara uyulması gerekiyor. Ev sahibinin yanı sıra bazı durumlarda kiracının da evde tadilat yapması gerekebiliyor. Peki, kiracının evde değişiklik yapma hakkı var mı?

Kiracı Evde Değişiklik Yapabilir Mi?

Kiracı ile ev sahibi arasındaki ilişki ve uyulması gereken kurallar kiracılık hukuku kapsamında ele alınmaktadır. Bu hukuk maddeleri ile çıkması muhtemel sorunlara karşı çözüm ve öneriler sunulurken yine taraflar arasında uyulması gereken kurallar belirlenmektedir. Kiraya veren tarafından evde yenilik ve tadilat yapılması istenmesi durumunda bu kanunun 320. Maddesi kapsamında konuya yaklaşılmaktadır.

Ev Sahibinin Evde Tadilat Yapmak İstemesi Durumunda Uyulması Gerekenler Nelerdir?

MADDE 320- Kiraya veren, kiralananda, kira sözleşmesinin feshini gerektirmeyen ve kiracıdan katlanması beklenebilecek olan yenilik ve değişiklikler yapabilir.

Bu yenilik ve değişikliklerin yapılması sırasında kiraya veren, kiracının menfaatlerini gözetmekle yükümlüdür. Kiracının, kira bedelinin indirilmesine ve zararının giderilmesine ilişkin hakları saklıdır.

Kiracının Evde Tadilat Yapmak İstemesi Durumunda Uyulması Gerekenler Nelerdir?

MADDE 321- Kiracı, kiraya verenin yazılı rızasıyla kiralananda yenilik ve değişiklikler yapabilir.

Yenilik ve değişikliklere rıza gösteren kiraya veren, yazılı olarak kararlaştırılmış olmadıkça, kiralananın eski durumuyla geri verilmesini isteyemez.

Kiracı, aksine yazılı bir anlaşma yoksa, kiraya verenin rızasıyla yaptığı yenilik ve değişiklikler sebebiyle kiralananda ortaya çıkan değer artışının karşılığını isteyemez.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz