Kiracının Evde Tadilat / Değişiklik Yapma Hakkı Var Mı?

Kiracı ile kiraya veren arasındaki ilişkiler Borçlar Kanunu kapsamında düzenlenmekte olup bu sayede iki taraf arasında yaşanan anlaşmazlıkların çözümü sağlanmaktadır. Aynı kanun kapsamında yine kiralayan tarafın taşınmaz üzerinde yapabileceği tadilatlar ve değişiklikler ile bunlara ait giderlerin hangi tarafa ait olacağı da belirlenmektedir. Peki, kiracının evde tadilat / değişiklik yapma hakkı var mı?

Kiracı Evde Değişiklik / Tadilat Yapabilir Mi?

Borçlar Kanunu kapsamında yer alan maddelere göre kiraya veren taraf taşınmazda sonucunda kira sözleşmesi feshini gerektirecek sorunlar yaratmayacak ve kiracının katlanabileceği düzeyde değişiklik ve yenilik yapmasına izin verilmektedir. Ancak bu değişikliklerin tümünün kiracının lehine olması gerekir. Aynı şekilde kiracının da taşınmaz üzerinde değişiklik ve tadilat yapma hakkı bulunur ancak bu hakkın kullanımı için mutlaka taşınmaz sahibinden yazılı izin alınması gerekir. Yani yazılı izin alınmadan kiracının taşınmazda tadilat ya da değişiklik yapması mümkün değildir. İlgili kanun maddesi şu şekilde yer almaktadır;

Kiracı tarafından

MADDE 321- Kiracı, kiraya verenin yazılı rızasıyla kiralananda yenilik ve değişiklikler yapabilir.

Yenilik ve değişikliklere rıza gösteren kiraya veren, yazılı olarak kararlaştırılmış olmadıkça, kiralananın eski durumuyla geri verilmesini isteyemez.

Kiracı, aksine yazılı bir anlaşma yoksa, kiraya verenin rızasıyla yaptığı yenilik ve değişiklikler sebebiyle kiralananda ortaya çıkan değer artışının karşılığını isteyemez.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz