Kiracının Evi Boşaltma Süresi Nedir?

Kiralama işlemlerinde yaşanan en büyük anlaşmazlıklardan biride tahliye süresidir. Kiralama sözleşmesinin sona ermesi ya da kiralanan taşınmazın tahliyesinin zorunlu olduğu durumlarda kiracıya yasalar tarafından tanınan belirli bir tahliye süresi bulunur. Bu haklar Türk Borçlar Kanunu kapsamında belirlenir ve uygulamaya alınır. Peki, kiracının evi boşaltma süresi nedir?

Belirli Süreli Kira Sözleşmelerinde Tahliye Süreci Nasıldır?

Belirli süreli olarak yapılan yani kira sözleşmesinin başlangıç ve bitiş tarihinin belirli olduğu sözleşmelerde kiracı evi boşaltma niyetine sahipse kira sözleşmesinin dolmasına en az 15 gün kalana kadar ev sahibine yazılı olarak bu niyetini bildirmek zorundadır. Ancak ev sahibinin sadece bu sürenin dolmasını bahane ederek kiracıyı evden çıkarma hakkı yoktur. Ev sahibinin kiracıyı tahliye etme hakkı bu sürenin dolması ve kendisinin, eşinin, alt soyu, üst soyu ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin konut ihtiyacı olduğunu kanıtlaması durumunda kira sözleşmesi tarihinin dolduğu 1 aylık süre içerisinde tahliye davası açma hakkına sahiptir.

Belirsiz Süreli Kira Sözleşmesinde Tahliye Süreci Nasıldır?

Süre sınırlaması olmaksızın yapılan kira sözleşmelerinde tahliye süreci tarafların biri tarafından yapılan bildirim ile başlatılmaktadır. Bunların dışında bazı durumlarda ev sahibinin kiracıyı tahliye etmesine neden olan bazı haklı durumlarda bulunmaktadır. Ev sahibinin kiracıyı çıkarması için haklı sayılan nedenler arasında ilki belirlenen kira tutarının kiracı tarafından belirlenen süre kapsamında ödenmemesidir. Kira bedelinin aynı takvim yılı içerisinde iki defa kiracı tarafından geciktirilmesi durumunda tahliye davası açılması hakkı doğar. Yine kiracının kiralanan alanı kiralama amacı dışında kullanımı da kanunlarla yasaklanmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz