Kiracının İflas Ederse Sonuç Ne Olur?

 

Kiracı ve kiralayan arasında yapılan sözleşmedeki maddeler yerine getirilmez ise sözleşme sona erer. Bu nedenle sözleşmenin olağanüstü şekilde fes edilme süreci başlıyor. Peki, kiracı iflas ederse ne olur?

Borçlar kanununa göre kira kontratının önemi oldukça büyüktür. Kira kontratı nedir? Kiraya veren kişinin kiracıya kullanması için bırakması, kullanarak yararlanması için kiracı ve kiralayan arasında yapılan anlaşmadır. İçeriğinde kiracıyı ve kiralayan kişiyi ilgilendiren önemli maddeler bulunur. Sonuç olarak kiracı kontratta belirtilen ödemeyi kabul etmiş sayılıyor.

Sözleşme gereği her iki tarafta hak ve sorumluluklarının bilincinde olmak zorundadır. Kira kontratına göre belirtilen sözleşme maddelerinin yerine getirilmemesi durumunda sözleşmenin sona ermesi anlamına geliyor. Bu gibi durumlarda sözleşme olağanüstü şekilde fesih edilebiliyor.

Kiracının iflas etmesi durumunda ilgili kanunun 332 maddesine göre sözleşmede belirtilen maddelere göre gereği yapılıyor.

Güvence Bedeli İstenebiliyor!

 

Madde 332 de belirtilen detaylara göre kiracının iflas etmesi durumunda kiraya veren kişi güvence bedeli isteyebiliyor.

Kiraya veren kişinin kiralayan kişiye ve iflas masasına yazılı olarak uygun bir süre belirtir ve kiralayan kişinin veya iflas masasının güvence bedeli ödemesini ister. Eğer tarafa güvence bedeli verilmez ise kira kontratını fesih edebilme hakkı doğar.

Genel olarak ele aldığımız zaman kiralayan kişi iflas ederek kirasını ödeyemeyecek duruma gelmesi durumunda kiraya veren kişi tarafından gerekli görülen kanun maddeleri gereği kira sözleşmesini fesih edebilir.

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz