Kiracının Önalım Hakkı Var Mıdır?

Bir taşınmazın kiralık olarak bir başkasına kiralanması o taşınmaz üzerinde gayrimenkul sahibini satış hakkını sınırlayan bir durum değildir.
Yani taşınmaz sahibi taşınmazın kullanım hakkını belirli bir kira bedeli karşılığında bir başkasına devretmiş olsa dahi o taşınmazı satma hakkına her zaman sahiptir. Ancak taşınmazın satışı esnasında kira sözleşmesinde böyle bir maddenin bulunması ya da kanundan doğan bir hakkın söz konusu olması durumunda kiracının önalım hakkı ortaya çıkıyor.

Kanuni Önalım Hakkı Nedir?

Paylı mülkiyet hakkının tesis edildiği taşınmazlarda bir paydaşın kendi üzerine olan hakkın bir bölümünü ya da tamamını satmaya karar vermesi durumunda diğer paydaşların önalım hakkı bulunmaktadır.

Yani diğer hissedarlar her zaman için öncelikli alıcılardır. Bu kişilerin kanunen doğan bu haklarını kullanmak istememeleri durumunda ise önalım hakkından feragat işleminin gerçekleştirilmesi ve tapuya şerh düşülmesi gerekir. Kişinin edindiği önalım hakkı diğer pay sahibinin kendisine bildirim yaptıktan sonraki 3 aylık süre içerisinde ya da satıştan sonraki 2 yıl içerisinde ise otomatik olarak sona ermiş olarak kabul edilir.

Sözleşmeden Doğan Önalım Hakkı Nedir?

Düzenlenen sözleşmede bu tip bir maddeye yer verilmesi tapu kütüğüne bu şekilde şerh düşülmesi durumunda kiracının önalım hakkı ortaya çıkmış olur. Bu tip bir şerh konulması durumunda bir süre belirtilmezse bu süre otomatik olarak 10 yılın dolması ile sona ermiş kabul edilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz