Kiracının Tayini Çıkarsa Kira Sözleşmesi Feshi Yapılabilir Mi?

Kira sözleşmeleri hem kiraya veren hem de kiracıya belirli sorumluluklar yüklemektedir. Üzerinde tarih yazan sözleşmeler belirli süreli kira sözleşmesi olup üzerinde tarih yazmayan ya da tarihi dolmasına rağmen iptal edilmeyen kira sözleşmeleri ise belirsiz süreli kira sözleşmesi olarak kabul edilmektedir. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde taraflardan biri 6 aylık bildirim süresine uyarak sözleşmeyi iptal etme hakkına sahiptir. Peki, kiracının tayini çıkarsa kira sözleşmesi yapabilir mi?

Bazı Durumlarda Haklı Sebep Kabul Edilebiliyor

Tayin nedeni ile yapılan kira sözleşmesi fesihleri ne yazık ki olağanüstü fesih sebepleri arasında yer almamaktadır. Bu nedenle yapılan fesihler Yargıtay kararları ile sonuçlandırılmaktadır. Ancak Yargıtay tarafından verilen kararlar da farklılıklar göstermekte olup beklenen tayinlerde genelde Yargıtay ev sahibi lehine karar vermekte olup beklenmeyen tayinlerde ise kiracı lehine karar verilmektedir.

Olağanüstü Fesih Sebepleri Nelerdir?

  1. Önemli sebepler

MADDE 369- Taraflardan biri, kira ilişkisinin devamını kendisi için çekilmez hâle getiren önemli sebeplerin varlığı durumunda, sözleşmeyi yasal fesih bildirim süresine uyarak her zaman feshedebilir. Hâkim, durum ve koşulları göz önünde tutarak, olağanüstü fesih bildiriminin parasal sonuçlarını karara bağlar.

  1. Kiracının iflası

MADDE 370- Kiracının iflası hâlinde sözleşme, iflasın açıldığı anda, kendiliğinden sona erer. Ancak, kiraya veren, işlemekte olan kira ve tutanağa geçirilen eşya için yeterli güvence verildiği takdirde, sözleşmeyi kira yılının sonuna kadar sürdürmekle yükümlüdür.

  1. Kiracının ölümü

MADDE 371- Kiracının ölümü hâlinde, onun mirasçıları ve kiraya veren, altı aylık yasal fesih bildirim sürelerine uymak koşuluyla, sözleşmeyi feshedebilirler.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz