Kiracısı Bulunan Ev Yeni Alıcıya Gösterilir mi?

Gayrimenkul kiralamalarında, kiracısı bulunan gayrimenkulü başkasına satma hakkı, saklı olarak mal sahibine ait oluyor. Mal sahibi dilerse, evde kiracı bulunurken, evi başkasına satabiliyor. Merak edilen konular arasında, kiracı bulunan evin yeni alıcıya gösterilip gösterilmeyeceği yer alıyor.

Ev Sahibinin Evi Ziyaret Etme Hakkı

Ev sahibinin, belli ve kısıtlı durumlarda evi ziyaret etme hakkı kanuni olarak bulunuyor. Bu durumlar arasında, evi bir başkasına satma durumu da yer alıyor.

-Kiracının evde bir eksiğin veya arızanın olduğunu ev sahibine bildirmesi üzerine ev sahibi bunun için incelemede bulunmak isterse evi ziyaret edebiliyor.
-Ev sahibi, kiracının evi yanlış ve anlaşmaya aykırı bir şekilde kullandığını düşünmesi durumunda evi ziyaret etmek isterse eve gelebiliyor.
-Ev sahibi ya da ev sahibi tarafından görevlendirilen kişi evde bulunan sayaçları ölçmek isterse, evi ziyaret edebiliyor.
-Ev sahibi evi yeni bir kiracı adayına ya da evi satın almak isteyen kişiye göstermek isterse evi ziyaret edebiliyor.

Mal Sahibinin ve Yeni Malikin Sözleşmeyi Feshetme Hakları

– Kiracısı bulunan taşınmazın yeni maliki, evi kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, edinme tarihinden başlayarak bir ay içinde durumu kiracıya yazılı olarak bildirmek koşuluyla, kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı bir davayla sona erdirebilir. Dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir.
– Kiracısı bulunan evin mevcut mal sahibi, evi kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa,  yeniden inşası veya imarı amacıyla esaslı onarımı, genişletilmesi ya da değiştirilmesi gerekli ve bu işler sırasında kiralananın kullanımı imkânsız ise açacağı dava ile sözleşmeyi sona erdirebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz