Kiracısı Olduğum Taşınmaz Satılırsa Ne Yapabilirim?

Kira süreci boyunca sözleşme, ancak ve ancak tahliye gerekçelerinden birisi gerçekleştiği takdirde feshedilebilir. Kiracıların asıl merak ettiği soru; Kiracısı bulunduğum gayrimenkul satıldığı takdirde ne gibi haklara sahibim?

Gayrimenkul kiralama işlemlerinde, kiralayan taraf da, kiracı da birtakım hak ve sorumluluklara sahiptir. Söz konusu taşınmazın kira sözleşmesinin feshedilebilmesi için süre sonuna gelinmesi geçerli bir sebep olmamakla beraber, tahliye gerekçelerinden birinin meydana gelmesi gerekiyor.

Kiracı, söz konusu taşınmazı boşaltacağı tarihi, yazılı bir şekilde kiraya veren kişiye bildirdiği halde boşaltmamış ise kiraya veren kişi, bu tarih itibariyle bir ay içinde icraya başvurabilir ya da dava açmak yoluyla kira sözleşmesini sona erdirebilir.

Kiracının ya da birlikte ikamet ettiği eşinin aynı ilçe ya da belde belediye sınırları dahilinde ikamet etmeye elverişli bir gayrimenkulü bulunuyor ise ve kiraya veren kişi bunu sözleşme esnasında bilmiyor ise, sözleşmenin bitiminden sonraki bir ay içinde sözleşmeyi dava yoluyla sona erdirme hakkına sahiptir.

Kiracısı Olduğum Taşınmaz Satılırsa Sözleşme Ne Olur? Ne Gibi Haklara Sahip Olurum?

Söz konusu taşınmazı daha sonradan edinen kişinin konutu, kendisi için, eşi için, altsoyu veya üstsoyu için ya da kanuni olarak bakmakla sorumlu olduğu kişiler için kullanma zorunluluğuna sahip ise, taşınmazı edindiği tarihten sonraki bir ay içerisinde durumu yazılı bir şekilde kiracıya bildirmeli ve kira sözleşmesini altı ay sonra açacağı dava ile sona erdirmelidir.

Kiralananı sonradan edinen yeni malik, istediği takdirde gereksinim sebebi ile sözleşmeyi sona erdirme hakkını, kira sözleşmesinin bitiminden sonraki bir ay içinde açacağı dava ile kullanabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz