Kira ödemelerinde gecikme yaşatan kiracılara karşı mülk sahiplerinin bazı hakları bulunmakta. Mülk sahipleri bu bakımdan kiracısına ihtar çekebilmekte. Peki kiracınıza nasıl ihtar çekebilirsiniz. Ev sahiplerinin hakları nedir neler yapabilir? İşte sorularınızın cevapları…

Kiracıya ihtar nasıl çekilir?

Kiracı ve ev sahibi arasında bazı olumsuz sorunlar yaşandığında mal sahibinin bazı hakları bulunuyor. Kira ödemelerini geciktiren kiracılara karşılık mülk sahipleri gerekli işlemlerde bulunabilir. Ödemelerini geciktiren bir kiracınız var ise, ev sahibinin iki yola başvurması gerekiyor. İlk yol; Noter huzurunda 1. haklı ihtarname çekilmesi ve ihtarnameyle beraber kiracıya tam 30 gün bir süre tanınmasıyla biliniyor. Eğer 30 günün sonuna gelindiğinde durum yine aynı ise, 2. haklı ihtarname daha çekiliyor. Bu iki ihtarname karşısında mülk sahipleri dava açmaya hak kazanıyor.

İkinci yol ise; İcra dairesi üzerinden ihtarlı ödeme emri gönderebilirsiniz. Ödeme emriyle beraber 30 gün içerisinde kiracı kira borcunu ödemek zorundadır. Eğer ödemez ise ev sahibi haciz ve tahliye hakkını kullanabilir.

Fesih Bildirimi Nasıl Oluyor?

Borçlar Kanunu’na göre belirsiz süreli kira sözleşmelerinde fesil bildirimi ne şekilde? Belirsiz süreli kira sözleşmelerin fesih bildiriminde kira sözleşmelerinde her iki tarafın, daha uzun bir fesih bildirme yada başka bir fesih dönemi kararlaştırmamış ise, yasal fesih dönemlerine ve fesih bildirim sürelerine uyarak sözleşme iptal edilebilir. Fesih dönemleri hesabında ise kira sözleşmesinin başlangıç tarihi neyse o kaleme alınır.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz