Kiracıyı Çıkarmak İçin Ne Yapmalıyım?

 

Evini ya da işyerini kiraya veren kişilerin farklı nedenlere bağlı olarak kiracılarını çıkarmak istemeleri sıklıkla yaşanılan bir durumdur. Peki, “kiracıyı çıkarmak için ne yapmalıyım?” sorusunu soran gayrimenkul sahiplerinin izlemeleri gereken yol nedir?

 

Kiracı Nasıl Çıkarılır?

 

 

Kiracının nasıl çıkarılacağına dair izlenen yöntemler aslında kiralama işleminde yapılan sözleşme ve imzalanan evraklara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin taşınmazını kiraya veren ev ya da işyeri sahiplerinin bu kiralama ile ilgili olarak tahliye taahhütnamesi imzalatmaları durumunda tek yapmaları gereken bu taahhütnameyi noter aracılığı ile işleme almaktır. Ancak bu tip bir taahhütnamenin imzalatılmaması durumunda kiracının da sahip olduğu haklar unutulmadan yasal prosedür sürece başlatılmalıdır.

 

Kira Sözleşmesi Dolmadan Önce Bildirimde Bulunun

 

 

İmzalanan kira sözleşmesinin zamanı dolmadan önce ev sahibinin mutlaka kiracıya kira sözleşmesini yenilemediğini yazılı olarak bildirmesi zorunludur. Aksi durumda kira sözleşmesi otomatik olarak yenilenmiş sayılır. Ev sahibinin bunun için bir şart ortaya koşması zorunlu değildir. Yani kira sözleşmesi dolmadan en az 3 ay önce bildirimde bulunan ev sahiplerinin kira sözleşmesi dolduğu anda evlerinin boşaltılmasını isteme hakkı bulunmaktadır.

 

Dava Yoluyla Kiracı Tahliyesi Hangi Koşullarda Yapılır?

 

 

•Mal sahibinin kendisinin ya da birinci derece yakın akrabalarının kiralanan mülke ihtiyaç duyması,
•Kiraya verilen taşınmanız yeniden inşa ve imar edilecek olması,
•Kira bedelinin ödenmediğine dair iki defa ihtar çekilmesi,
•Kiracının aynı ilçe sınırları içerisinde yer alan oturmaya uygun başka bir taşınmazının bulunması durumlarında dava yolu ile kiracı tahliyesi yapılabilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


10 YORUMLAR

 1. Arazimi kiraya verdim ama Kiracımdan memnun değilim elimde tahliye taahhütnamesi var kirayı yıllık olarak yatırıyor tarihi aksatmadı ama yazılı olmayan yapması gerekenleri yapmadı. Çıkarmanın yolu nedir

 2. Emlakçıyla anlaştım kiracıyı o aldı fakat bu ay ödenmesi gereken kira emlakçının sahtekarlığı yüzünden ödenmedi kiracıda parayı ona yatırmış ne yapabilirim şunuda bilmiyorum sözleşme yapılıp yapılmadığını yardımcı olursanız çok sevinirim ben herhangi bir belgeye imza atmadım.

 3. kiracıyla sözleşmem yok daha önce çıkan kiracının kardeşi onunla sözleşmem var kira ödemelerinde aksaklık oluyor çıkarmak istesem ne yapabilirim birde sözleşme olmadığı için ad ve soyad bilgisi var bu şekilde tebligat göndersem olurmu

  • isim soy isme tebligat gönderebilirsiniz. Sözleşmeniz yoksa zaten işgalci durumundadır. Anlaşarak çıkmasını söyleyin çıkmıyor ve zorluk çıkartıyor polise gidip işgalci olarak şikayet etme hakkınız var.

 4. kira sözlemesinin yenilenme tarihi iki ay geçmiş yenilemedidimde,ama kiracıyı çıkarmak istiyorum,zaten iki aylık artışıda yatırmıyor,nasıl çıakrabilirim.

  • Kira sözleşmesinde daha önce kiracıya bilgi verilmediyse sözleşme süresi kadar otomatik olarak uzar. Daha önce haber vermiş olmanız gerekiyor. Kira artış oranı için tefe tüfe oranı kadar bir artış yapması zorunludur.

 5. kiracimi chikarmak istiuorum telefonla sözleshmegi yenilemediğimi gechen ay bildirdim, artik message larima cevap vermiyor yazılı olarak bildirmem zorunludur, agustosun sonunda sözleshme bitiyor yazili bildiriyi ona iletmem nezaman iletmem gerekli? bildiri noter tarafindan gönderilmeli va ya bir yazi yazip yönetim tarafinden gönderebilirmiyim? majis ayinin kirasini ödememeish, izinsiz 2 köpek evde besliyor ve kiracilardan shikayet var. yurt dishinda yashiyorum

  • Merhaba,

   Bunun en sağlıklı çözümü kira bitiminden 1 ay öncesine kadar herhangi bir tarihte kiracıya sözleşmeyi uzatmayacağınıza dair ihtar göndermenizdir.Resmi olarak bu şekilde bildirim yapmalısınız ki kiracınızın haberim yok deme şansı kalmasın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz