Kiracıyı Nasıl Çıkarırım, Kiracı Tahliyesi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de son zamanda konut kredisi kullanım oranının yükselmesine rağmen hala nüfusun büyük bir bölümü kiracı olarak ikamet ihtiyacını gidermeye devam ediyor. Kiracılar ile ev sahipleri arasında yaşanan en büyük sorunların başında ise tahliye süreci yer almaktadır.

Kiralanan taşınmazın tahliyesi için uygulanan kurallar 6570 sayılı kanun ile borçlar kanunu kapsamında karara bağlanmaktır. Kiracısını kolay bir şekilde evinden çıkarmak isteyen kişilerin kullanabilecekleri en etkili yöntem bu alanda uzman bir avukata başvuruda bulunarak yasal süreci başlatmaktır.

Kirayı Ödemeyen Kiracının Tahliyesi Nasıl Yapılır?

Kiracıyı evden çıkarmak için kullanabileceğiniz haklı nedenlerden biride kiracının kirasını ödememesidir. Bu gibi durumlarda ev sahibi kiracının kirasını ödemediğini kanıtlayarak hakkında ilamsız icra takibi başlatılır. Bu gibi işlemlerin yapılması için izlenecek olan yolların öğrenilmesi için bir avukattan danışmanlık hizmeti alınması hem işlemlerin başlatılması hem takip edilmesi hem de sonuçlandırılması açısından çok önemlidir.

Kira Kontratı Biten Kiracı Nasıl Evden Çıkarılır?

Belirli süreli yapılan kira sözleşmelerinde kira sözleşmesinin bittiği tarih mutlaka sözleşmede yer almalıdır. Kira kontratının tarihi dolmadan ev sahibinin noter yolu ile kiracısına bir ihtar çekerek sözleşmeyi yenilemeyeceğini haber vermesi gerekir. Aksi durumda kira kontratı otomatik olarak 1 sene daha yenilenmiş olarak kabul edilir. Bu tebligatın yapılmasının ardından kiracı yasal sürenin dolmasının ardından evi boşaltmak zorundadır. Taşınmaz boşaltılmazsa ev sahibi yasal prosedür sürecini başlatmak için ilamsız tahliye yolu kullanılmalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz