Kiracı Tahliyesi Avukatlık Ücreti 2019

 

Kira sözleşmesinin sona ermesi, kiracının kirayı geciktirerek ödemesi ya da taşınmazın yıkılacak olması gibi farklı pek çok nedene bağlı olarak kiracının tahliyesi yapılabilmektedir. Ancak çoğu durumda ev sahibi ile kiracı arasında yaşanan sorunlar nedeni ile bu süreç uzamakta ve çok sıkıntılı bir hale dönüşebilmektedir. Bu gibi durumlarda mal sahibinin avukat tutması yasal prosedürü çok daha kısa sürede tamamlaması açısından son derece önemlidir.

Kiracıyı Çıkarmak İçin Ne Yapmalıyım?

 

 

Öncelikle haklı bir sebebiniz yoksa bu durumda kira sözleşmesi devam ederken kiracının çıkarılması kesinlikle söz konusu değildir. Ancak kira sözleşmesi devam ederken haklı sebeplerin ortaya çıkması durumunda kiracının çıkarılma hakkı elde edilir. Kiracının taşınmazdan çıkarılmasını sağlayabilecek haklı sebepler ise şunlardır:

•Kiraya verilen taşınmaza kiraya verenin kendisinin, eşinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile alt ya da üst soylarının ihtiyaç duyduğunun kanıtlanması,
•Kiralayanın kira bedelini aynı takvim yılı içerisinde iki kere geciktirmesi ve ev sahibinin bu nedenle iki kez ihtar çekmiş olması,
•Kiralayanın kira bedelini üzerinden 60 gün geçmesine rağmen ödememiş olması,
•Kiraya verilen taşınmaz üzerinde yapılacak olan bakım, tamir, tadilat ya da yıkılarak yeniden yapılacak olması gibi durumlarda taşınmaz sahibinin kiracıyı çıkarma hakkı bulunmaktadır.

Kiracı Tahliyesinde Avukatlık Ücreti 2019

 

Tahliye için açılan davalarda kiralanan taşınmazın 12 aylık kira bedeli rakamı, kira tespiti ve nafaka davalarında tespit olunan kira bedeli farkının veya hükmolunan nafakanın bir yıllık tutarı üzerinden Tarifenin üçüncü kısmı gereğince hesaplanacak miktarın tamamı, avukatlık ücreti olarak hükmolunur. 

Bu miktarlar, Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde davanın görüldüğü mahkemeye göre belirlenmiş bulunan ücretten az olamaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz