TÜİK tarafından enflasyon oranları açıklandı. Ortaya çıkan verilere göre TÜFE yüzde 19.62 oldu. Kira artışı ayarlı bir şekilde ilerleseydi o zaman kira artışı 30.51 olarak verilerde yerini alacaktı. Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesinde Kira artışları yapılıyor. Kira sözleşmesinde farklı bir durum olmadığı sürede konut kirasının aylık ortalaması ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi) göre artış sağlanıyor.

Posta Gazetesinin haberine göre 18 Ocak’ta çıkan torba yasası ile kira artışlarında olan maddelerde bazı değişiklikler yaşandı. Üretici Fiyat Endeksi yerine 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre belirlendi. Ortaya çıkan verilerde 12 aylık ortalamayı 19.12 olarak algıladı. Eğer ayarlı bir şekilde artış devam etseydi bu veri yüzde 30.51 olarak karşımıza çıkacaktı.

Kira artışına ise 1 Temmuz 2020 tarihinde geçilecek. Belirlenen tarihten itibaren iş yerleri kiraları için yeni kontratlarını hazırlayacak. Bu kontratlar ise 12 aylık ortalama TÜFE göre ayarlanacak. 1 Temmuz 2020 tarihi gelene kadar da mülk sahibinin ya da sözleşmede yer alan hükümlü dikkate alınacaktır. İlerleyen dönemlerde bu konu ile alakalı detayları paylaşacağız. Sizin de bu konu üzerinden bilginiz varsa bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz